Пикантните и лютиви подправки са част от кулинарното изкуство. Но не само. Когато не се прекалява с тях, те са полезни за здравето.
Подправките се използват от векове заради своите лечебни свойства, но и до днес те са обект на изучаване от страна на медицината.
Чили на прах, например, облекчава болезнени стави. В лютите чушки се съдържа капсаицин. Той има противовъзпалително действие, което може да помогне за облекчаване на артритни болки и подуване.
Чесънът пък подобрява функциите на сърцето. Установено е, че консумацията на чесън може да намали холестерола и триглицеридите в кръвта средно с 10 на сто.
Карамфилът и карамфиловото масло се използват срещу зъбобол. Той притежава антисептични свойства, които го превръщат в отлично средство за хигиенизиране на устата.
Основната съставка в маслото от карамфил е евгенол, която има противовъзпалителни свойства и може да спомогне за облекчаване на скованост и болка, свързани с артрит. Тази подправка загрява, което стимулира храносмилането.
Канелата пък защитава от диабет тип 2 и сърдечни заболявания. Едно проучване твърди, че около половин чаена лъжичка от ароматната подправка понижава кръвната захар, холестерола и триглицеридите в кръвта.
Джинджифилът пък съдържа антиоксиданти и предпазва от различни болести. Той успокоява спазмите и намалява газовете в храносмилателната система. Също така е отлично средство срещу гадене.
Коментари