С глазура се покрива горната част на някои торти, за да изглеждат по-апетитни. Глазурата се нанася с четчица, а след това се суши на фурна, загрята на 60 градуса.
Може да глазирате сладкиши. Лесният вариант на глазурата се прави от една чаена чаша пудра захар, три супени лъжици вода, ванилия и при желание – хранителни бои.
Захарта се пресява през сито, добавя се топла вода и ванилията. Нагрява се до четиридесет градуса на бавен огън, като непрекъснато се разбърква. Ако глазурата е гъста, се добавя вода, ако е рядка – пудра захар. След това е оцветява.
За да стане по-бързо изсушаването на глазурата във фурната и да е по-вкусна, заменете водата в глазурата с белтъци. Заместете всяка лъжица вода с един разбит белтък.
Шоколадова глазура се приготвя от една чаена чаша захар, една чаена лъжичка какао и половин чаена чаша вода. Захарта с водата се вари, докато не започне да се точи като дебел конец.
Добавя се какаото и глазурата се охлажда до шестдесет градуса. За да се предизвика бързата кристализация на захарта, се разбърква с лопатка, като се върти от средата към стените на съда.
Белтъчна глазура се приготвя от една чаена чаша захар, два белтъка, една чаена чаша вода, ванилия, ароматни есенции, хранителни бои.
Захарта се кипва с водата, докато при изваждане на лъжицата и охлаждане на сместа не се образува маса, която може да се върти между пръстите като топче.
Белтъците се разбиват на сняг, а гъстият горещ сироп постепенно и при непрекъснато разбиване се влива на тънка струя в предварително разбитите белтъци.
Добавя се хранителната боя и ароматните вещества и глазурата се нагрява до шестдесет градуса, като непрекъснато се разбърква. Нанася се с четка и се изсушава на фурна.
Можете да замените захарта с мед, който е сгъстен чрез варене до необходимата консистенция. Можете да използвате глазурата за сладки – така те ще изглеждат по-красиво и ще са по-вкусни.
Коментари