Диабетът се смята за един от най-сериозните здравословни проблеми. Преди време на диабетиците е било забранено да консумират въглехидрати.
Днес се смята, че болните от диабет могат да приемат определени въглехидрати, които са с бавно освобождаване на захарта.
Медът е със среден гликемичен показател, равен на 61, той съдържа високо ниво на фруктоза. В меда присъства микроелементът хром, който икономисва потреблението на инсулин.
Той се нарича още фактор за поносимост на глюкоза и повишава чувствителността на инсулиновите рецептори и по този начин усилва действието на този хормон.
Смята се, че хромът действа непосредствено върху задстомашната жлеза. Поради тази причина медът може да бъде включен в менюто на диабетно болните.
Трябва да се предпочитат сортове мед с високо съдържание на фруктоза. Такъв е акациевият мед. Медът се препоръчва в малки количества и винаги в комбинация с продукти, които са богати на баластни вещества.
Колкото по-богата е храната на баластни вещества, толкова по-слабо спомага тя за повишаване на кръвната захар. Медът може да се намаже върху пълнозърнеста филийка.
Препоръчва се върху пълнозърнестата филийка да се намаже първо един тънък пласт от извара, а след това да се намаже със съвсем малко мед.
Консумацията на мед от диабетици трябва да се отчита в общото количество на въглехидратите, консумирани през деня.
Въглехидратите по-бавно се освобождават от пълнозърнестия хляб, както и от необелени ябълки в сравнение с обелените ябълки.
Обработката на хранителните продукти също играе съществена роля – от нарязаните на ситно плодове и зеленчуци захарта се освобождава по-бързо, отколкото ако се консумират цели.
Коментари