Ако се налага да съхранявате месо без хладилник, има проверени методи за това. Можете да използвате смес от олио и зеленчуци. Измийте чушки и домати, нарежете ги на кръгчета, смесете ги с нарязани на ситно зелени подправки и олио.
Разбъркайте така, че от зеленчуците да се отдели сок. С тази смес намажете месото така че да се покрие с парченцата зеленчуци. Съхранявайте на студено място на температура не по-висока от осем градуса. Така се съхранява месо за едно денонощие.
Можете да съхранявате месо с помощта на кисело мляко или оцет. Залейте телешкото или говеждото месо с кисело мляко така, че да е покрито изцяло. Млякото ще съхрани месото за два или три дни.
Говеждото, еленското, агнешкото, овнешкото и заешкото месо се съхранява в оцет. Кипнете малко вода с нарязан на кръгчета лук и подправки по вкус, добавете малко оцет. Охладете и залейте месото.
Поставете в глинен съд и съхранявайте до 3 дни през лятото и до 5 дни през зимата. За много кратко време може да съхраните месото, като го увиете в памучна кърпа, напоена с оцет.
Добър резултат дава намазването на парче месо с горчица, след това се увива месото в плат, намазан с горчица и се поставя в плътно затворен найлонов плик.
За да съхраните месо повече от пет дни, трябва да го осолите. Така може да го съхранявате двадесетина дни. Този метод е подходящ за телешко, свинско, говеждо месо.
За целта се приготвя разтвор от вода и сол – 4 супени лъжици сол на един литър вода. Добавя се една супена лъжица захар и зелени подправки, нарязани на ситно.
С половината сол, захар и подправки се прави разтвора, с другата се натърква месото. Първо се обработва месото, като се натърква със сместа, оставя се в дървен, глинен или емайлиран съд и се затиска с тежест. Оставя се два дни на студено или в краен случай на стайна температура.
Останалата част от сместа се залива с охладена преварена вода, но след като минат два дни. Тогава месото се изнася на студено място с температура до осем градуса.
Месото може да се съхрани така повече от три седмици, като през ден трябва да се обръща. През цялото време месото трябва да е затиснато с тежест и с капак. Малки парчета месо, език и субпродукти могат да престоят осолени десетина дни.
Коментари