Различните сортове картофи са подходящи за различен вид термична обработка. Така например белите картофи са перфектни за пюре или за варене, но изобщо не са подходящи за печене и пържене.
Картофите, които са жълти при разрязване, имат леко сладникав вкус и са идеални за печене и пържене, но не са подходящи за приготвяне на пюре.
Сортовете картофи се различават по това дали имат много нишесте.
Картофите с високо съдържание на нишесте се сваряват бързо. Картофите с ниско съдържание на нишесте са подходящи за пържене.
Ако при разрязване на картофа с нож върху него остане белезникава течност, това е нишесте, значи това е картоф с високо съдържание на нишесте.
Ако картофите са прораснали, това е знак, че няма ценни вещества и витамини в картофите. При зелени петна по картофите е по-добре да ги изхвърлите, те съдържат изключително отровния соланин.
Когато пържите картофи, е много важно да изберете олио с добро качество. Най-вкусни и хрускави се получават картофи, които са пържени в смес от равни части олио и краве масло, предварително разтопено. Дори да добавите една супена лъжица масло към олиото за пържене на картофи, това ще промени аромата и вкуса на картофите.
Пърженето на картофи става най-добре в тиган с дебело дъно. Картофите за пържене се нарязват на пръчици, кубчета, кръгчета или на лодчици. След като се нарежат картофите, трябва да се измият добре, за да остане в тях по-малко нишесте, а след това да се подсушат добре, за да хрускат.
Подготвените по този начин картофки се пържат в сгорещена мазнина до златисто. Хрускавите картофи се получават, ако ги пържите на силен огън, меките – на слаб.
Малко преди да извадите картофите от тигана ги посолете. Ако пържите картофите във фритюрник, е важно кога ще ги пуснете във врящата мазнина. За тази цел ще ви помогне парченце хляб. Когато го пуснете в мазнината, то трябва да стане кафяво за една минута. Тогава е времето да започнете пърженето на картофи.
Коментари