Бергамот

редакция:
Rosi TrifonovaRosi Trifonova
Администратор
247
Зелен бергамот
Дълбока прозрачна кутия контейнер - 5.5 л
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Дълбока прозрачна кутия контейнер - 5.5 л
10.00 лв.

Опитвали ли сте чаша чай Ърл Грей (Earl Grey) с аромат на бергамот. Не че сам по себе си черният чай не е достатъчно ароматен, но добавката на масло, извлечено от кората на този благоуханен цитрус, е нещото, което завършва уникалната симбиоза на уханията в този вид чай.

У нас бергамотът не е от най-популярните цитрусови плодове, но многото му предимства като вкус, аромат и полезни приложения ни накара да се поинтересуваме от всичко свързано с бергамота. Бергамот (Citrus aurantium subsp. bergamia) е малък цитрусов плод с противоречив произход. Италианците настървено претендират да са негова родина и масово отглеждат и до днес плантации с него. Други източници посочват за употребата на бергамот още в древен Египет.

Според някои източници малките цитруси са се появили за пръв път в италианската област Калабрия през 18 век, която е основен производител на бергамот с 90% от световното производство и до ден днешен. Дълбоките корени, които тези горчиви портокалови дръвчета са пуснали в италианския район са причина бергамотът дори да се е превърнал в неин символ, както и в символ на града Реджо Калабрия.

Смята се, че бергамот (Citrus aurantium bergamia – Rutaceae) е донесено от Канарските острови от Христофор Колумб. Днес то се отглежда специално заради маслото си във и около Калабрия в Южна Италия и Сицилия. По-малки области с насаждения има на Йонийския бряг и в северна Африка, по-специално в Брега на слоновата кост, в Аржентина и Бразилия.

Една друга версия свързва името на плода с Бергамо - град в Италия, в област Ломбардия, където за първи път се продавало извлеченото масло. Есенциалното масло от бергамота се използва масово освен в парфюмерията, но и в кулинарията за различни видове сладкиши и в някои ликьори. Маслото на бергамота със своя приятния и свеж аромат се смята за най-доброто етерично масло, получавано от цитруси.

Сам по себе си плодът е кисел, а от неговата ароматна обвивка се извлича масло, което се използва за производството на чай Ърл Грей. Този чай е донесен в Европа за пръв път през деветнадесети век от английския дипломат граф Грей, и с това име напитката е известна и до ден днешен. Есенцията от бергамот е основна съставка в много парфюми, използва се в аромотерапията и в сладкарството, както вече споменахме.

Бергамот

Днес повече от 1600 хектара земя са засадени с дръвчета бергамот. От тях се произвеждат приблизително 100 тона есенция. За получаването на един килограм етерично бергамотово масло са необходими 200 килограма плодове. Самите дървета са много по-дребни от останалите представители на семейство Цитрусови.

Последните научни изследвания в областта на ботаниката твърдят, че бергамот се е получил чрез естествената кръстоска между вид сладък лимон (Citrus limetta) и вид тръпчив портокал (Citrus aurantium с произход - Южен Виетнам). Дръвчетата бергамот цъфтят през април, а малките жълтеникави плодове са крушовидни и се берат от декември до февруари. Заради формата им, някога са ги наричали бергамотови круши, откъдето явно е и етимологията на названието – от персийско- турски - бег-армуди - „бейска круша”.

Донякъде разбираемо, най-големият вносител на ароматна бергамотова продукция е Франция. Страната на Наполеон е прословута с парфюмерийната си индустрия, а бергамотовото масло се използва от шестнайсети век и се споменава в множество стари ръкописи и книги за билките.

Състав на бергамот

Бергамотът и неговото благовонно масло се използват в ароматерапията главно заради своите антисептични свойства и изследванията на много терапевти доказват, че по ефективност той не отстъпва на лавандулата. В състава на бергамота влизат над 300 компонента, а главните от тях са: линалилацетат (30-60%), линалол (11-22%) и други алкохоли, терпени, алкани и фурокумарини (например, бергаптен, 0, 3-0, 39%).

Приложение на бергамот

Плодът на бергамот не е ядлив и се произвежда единствено с цел добиване на есенция, която се извлича от корите на узрелите бергамотови плодове и се използва широко в парфюмерийната промишленост заради сладката си свежест.

Бергамотовото масло намира широко приложение в козметичната индустрия за ароматизиране на сапуни, парфюми и лосиони за след бръснене. Интересно е да се знае, че дори в минимална концентрация маслото може да предизвика свръхпигментация на кожата, защото съдържа бергаптен и бергамотин. Тези 2 вещества увеличават свойството на кожата да произвежда меланин.

Чай с бергамот

Това автоматично прави бергамота доста опасно масло за включване в препарати за слънчев тен. При хора с чувствителна кожа това би било твърде рисковано. Есенцията от бергамот се използва за създаването както на мъжки така и на дамски парфюми и присъства в повечето парфюмни групи, главно във връхните нотки.

Кулинарно приложение на бергамот

В кулинарията бергамот се ползва като добавка в десерти, ликьори, настройки, месни, рибни, зеленчукови, кисело-млечни ястия. Може да го използвате за терапевтична ароматизация на детската стая и спалнята.

Ползи от бергамота

Бергамотът с неговия тръпчивият аромат притежава уникално освежаващо действие в комбинация с чай. Но освен това, този малък цитрус крие кошница с полезни изненади за нашето здраве и красота. Фитотерапевти от цял свят са категорични, че бергамотът притежава антиспазматични и успокояващи свойства и помага за лечението на храносмилателни проблеми.

Маслото от кората на бергамотово дърво е прословуто за масажи. Някои го прилагат за масаж на корема, за да подобрите апетита при деца и възрастни след боледуване или пък само за да стимулирате храносмилателния процес. Бергамотът е ценен антисептик и охлаждащо средство, което го прави много ефективен и при всевъзможни инфекции и възпаления. При някое стресово състояние на кожата не се колебайте да приложите маслото.

Дори пиенето на чай с аромат на бергамот може да подейства добре на здравето и настроението ви. Уникалният му аромат ще ви направи по-позитивни и коминукативни, ще ви стимулира за творчески начинания, а допълнителен плюс е развихрената еротична фантазия, която не е изключено да ви обвземе. При настинка е добре да прилагате масаж с масло от бергамот – то загрява и същевременно намаля висока температура.

Може да отстрани бързо възпалението на носоглътката. Бергамотът намира широко приложение в козметиката, защото успешно нормализира секрецията на потните жлези при мазна и комбиниран тип кожа, изсветлява кожата и свива порите. Често се използва и в дерматологията при лечението на гъбични заболявания.

Етерично масло от бергамот

Един добър съвет е преди важен изпит или при нужда от обострена концетрация на мисълта, да масажирате челото и гърба си си със смес от бергамотово, лавандулово и грейпфрутово масло. Ако изпитвате трудности с ранното събуждане, вземете душ сутрин с бергамотов сапун. Масажът с бергамотово масло на шията и раменете успешно гони главоболието и напрежението.

Етеричното масло от бергамот се комбинира добре с други масла – лимони, грейпфрут, роза. Особено успокояваща е комбинацията с етерично масло от здравец, което ви помага да спите спокойно и дълбоко. Не слагайте повече от три капки, ако го ползвате в банята. Те ще са достатъчно, за да се почувствате отпочинали и освежени.

В резюме здравословните ползи от бергамот са свързани с общоукрепващо, закаляващо, повишаващо КПД на имунитета действие. Ефективно е против простуда, като понижава температура, има детоксично, изчистващо действие. Възстановява организма след травма, болест или операция. Бергамотът е ефективно средство против ангина, ларингит, фарингит, хроничен тонзилит. Нормализира хемодинамиката, стимулира микроциркулацията. Продължителното му използване е ефективно при артериална хипертензия, вегетативно-съдова дистония, астения и хипотония.

Бергамотът притежава ангиопротекторно действие – укрепва стените на кръвоносните съдове, повишава еластичността им, премахва разширени вени и купероза. Оптимизира процесите на храносмилането, като отстранява чувството за тежест след хранене, метеоризъм, лоша миризма от устата. Предотвратява натрупването на излишни килограми (наднормено тегло). Мек спазмалитик: купира гърчове, колики, мигрена, ПМС. Нормализира менструацията.

Вреди от бегамот

Както вече споменахме, в бергамота и в етеричното масло от него се съдържа вещество, което при досег със слънцето може да предизвика алергична реакция, което е особено опасно имайки предвид зачестяващите случаи на рак на кожата и различни екземи.

Затова не бива да прилагате бергамот върху себе си 12 часа преди да се изложите на слънчевите лъчи. В противен случай е възможна появата на сърбежи и пигментация на кожата. Използването му от бременни жени и кърмачки също не е препоръчително.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес