Излизайки от големия град и търсейки място за почивка и релаксация, винаги вземаме със себе си скарата или барбекюто – приготвя се бързо, става вкусно и ако има кой да пече, е и много лесно.
Макар да не изглежда трудоемка работа, на подобни събирания във вила или бунгало извън града, винаги има някой, който на практика е зачислен към скарата – той отговаря за месото или рибата, ще се получат ли и как точно.
Не, че ако не се получат някой ще направи кой знае какъв проблем, но ако на скарата е застанал истински майстор в печенето – това би направило събирането още по-приятно.
Подправките, маринатата за месото и самите продукти си ги избира майсторът на скарата. И на най-добрите майстори обаче понякога нещата не им се получават достатъчно добре.
Овкусеното и метнато на скарата месо замирисва прекрасно, но когато дойде моментът за обръщане, половината остава върху скарата. Защо се получава така и как да го предотвратим?
За да не се случват такива мини-инциденти трябва внимателно да намазвате скаричката с мазнина – тя може да бъде олио или пък масълце, а в най-добрия случай парче сланина.
Има вариант да се натърка и с лук и олио, но това е по-скоро заради миризмата, която остава, особено ако печете риба. Всъщност при печене на скумрия трябва много обилно да сте намазали и скарата с олио, защото в противен случай залепва мигновено.
И рибата трябва преди това да е била подсушена. Не забравяйте, че рибата не иска дълго печене – ако седнете при компанията, може да не я разпознаете сред въглените на барбекюто. За кюфтенцата на скара помнете, че не е необходимо да ги сплесквате предварително – едно, за да не залепнат, второ – за да останат сочни.
Най-добрата мазнина за скарата е животинската, така че парче сланина ще ви свърши чудесна работа. Ако сте намазали скарата с нея, няма да ви е необходимо постоянно да намазвате, защото мазнината от сланината обгаря по-трудно.
Можете преди да започнете същинското печене да сложите парченца бекон, които да омазнят скарата изпичайки се, но така удължавате стоенето до горещата скара, вместо да го заместите с приятно и вкусно прекарване на трапезата.
Коментари
За рибата също може да не се маже загряваш скарата и първо печеш от външната страна не се нуждае от марината осоляване и глупости.
Кюфтаците винаги се сплескват за по бързо и равномерно изпичане освен ако не се пържат.
И търпение, много от хората бързат с обръщането и за това всичко залепва и се разкъсва и рибата става на кайма.
"Макар да не изглежда трудоемка работа" не изглежда, но е! за да ги знаеш тези моменти трябва практика старание и майсторлък :)
-не ги печете прекалено много
-гледайте в каймата да има и достатъчно количество мазнинка
-добавяйте винаги вода в каймата(120-200мл)на кг в зависимост колко мазнина има в каймата
-смления лук също прави кюфтетата крехки.
Някой от печивата на скара не е хубаво да се солят предварително или да има сол в маринатата,понеже солта изсушава месото.В такива случеи се соли по време на печене.
Чести грешки,които се допускат и в следствие им залепват продуктите на скарата са:
-не добре загряла скара
-не добре почистена скара
-не добре намазнена
-прекалено раното обръщане на продуктете(когато месото е готово то само се отлепя,без проблем.
За рибата също искам да вметна един трик.Намазнете добре скарата и я поръсете със сол и след това сложете рибата.По този начин хем няма да ви залепне,хем рибата ще си поеме сол,колкото и трябва :)
Дано съм бил полезен.