Въпреки че приготвянето на скара изглежда лесно, тук също има някои тънкости.
Най-важната стъпка при приготвянето на скара е правилното запалване на дървените въглища. Важно е да се използват подпалки, вестникарска хартия, конуси, тънки клонки от дървета.
След като се запалят съставките на огъня, внимателно и постепенно се слагат и дървените въглища.
За да не се разпространи димът навсякъде, може да се използват и кюнци.
Когато въглищата започват да пожълтяват, тогава се слага месото. Не е здравословно месото да се слага на скарата, преди въглищата да са станали на жар.
След като вече има хубава жар, кюнците могат да се махнат.
Един от най-често срещаните проблеми е месото да залепне по скарата. За да се избегне това, скарата се разтрива предварително с лук.
Почистването на скарата е също толкова важно, колкото запалването му. Затова най-удачно е да се почисти, докато е още гореща.
Правилното приготвяне на скара е от значение за здравословни приготвени меса – месото да е добре изпечено, жарта да е хубава.
Ако искате да си направите вкусна скара, е препоръчително следното:
- Най-често на скара се приготвят кюфтета, крилца, различни меса, риба и наденички. Но също така могат и да се приготвят и вкусни зеленчуци като домати, лук, патладжани, тиква, царевица, чушки и гъби;
- За приготвянето на лук на скара е необходимо лукът да се завие с алуминиево фолио. Лукът не трябва да е обелен. Поставя се между въглищата. Така приготвеният лук става по-сочен и вкусен.
- Често срещан проблем при меса на скара е външно да са готови, а вътрешно сурови. Затова е важно времето за готвене на скара;
- Скарата не трябва да се поставя много близо до жарта. Ако сте начинаещи готвачи на скара, поставете месото в микровълнова печка за 2-3 минути и след това на скарата. Това гарантира и външната, и вътрешната готовност на месата.
- Когато ще се пече риба на скара, рибата предварително се разтрива с масло. Така не залепва и става по-вкусна.
Коментари