Италианската кулинарна култура изобилства от рецепти с неподражаем вкус, които са се наложили изключително силно в съвременните ни предпочитания. Лазанята е едно от най-богатите, харесвани и засищащи апетита ястия, чието първо споменаване е с думата lasanum. Така се е казвал и самият съд, в който първоначално се е приготвяло ястието. Смята се, че рецептата за лазаня се е появила още по време на древните римляни, които са я модифицирали, след като я присвояват от гърците. Други несъгласни изследователи твърдят, че тя произлиза от средновековна Англия.
Но най-добрата лазаня не е нещо, което лесно може да се постигне. Дори най-обещаващият невероятен резултат замразен полуфабрикат в никакъв случай не може се доближи до автентичния вкус на домашно приготвената храна. Ще останете наистина удовлетворени, ако посветите малко от времето си, за да напазарувате необходимите продукти. После самото кулинарно предизвикателство няма да ви даде възможност да се отпуснете и да се разубедите дали да направите този италиански специалитет. Бъдете готови за струпването по масата на повече неизмити съдове от обикновено, но удобно можете да ги измиете, докато лазанята бавно се изпича във фурната.
Ето някои прости съвети за приготвяне на лазаня, които ще ви очароват с крайния си резултат.
Много важно е да се знае, че допълнителни съставки са приемливи само ако могат да добавят повече аромат. Гъбите са добър пример за това. Техният плътен и силен месен вкус приятно контрастира със сладостта на доматите. Затова когато те са сушени, са още по-печеливша съставка към ястието. За да ги подготвите за готвене, трябва преди това да ги потопите в студена вода и да престоят така два часа. След това се прецеждат, а ароматната вода се заделя настрани и с нея може да се направи, например, гъбен сос. Може да използвате и сушена гъба шийтаке. Тя се съчетава идеално със зеленчуците, които присъстват и в плънката на лазанята.
Пресните билки са още един трик използван, за да се приповдигне вкусът: босилекът, магданозът или пък риганът, мащерката и розмаринът могат да направят чудеса, ако се прибавят пресни в ястието и са класически подправки, които се съчетават с него. А какво може да кажем за яйцата, изварата, спанакът? Тези съставки звучат добре, особено ако говорим за вегетарианска плънка, но по-добре ги оставете обратно в хладилника, когато готвите това ястие. Една вегетарианска лазаня се превръща в истински шедьовър, ако заложим по-скоро на патладжани, моркови, тиквички, домати и… отново гъби.
Друго важно правило е да се използват винаги висококачествени съставки. Избягвайте да изсипвате консерва със смлени домати направо в тигана, които имат неясна консистенция или пък странно тъмен цвят. Вместо това може да сложите в плънката пресни домати – мекички, за да отделят повече сок- или пък такива от буркан, лично направен от вас. Няма значение дали сте ги запечатели цели или са нарязани. Достатъчно е да се спазва правилото доматите да сладнеят и да са ароматни. Ако не са толкова сладки на вкус, може да се разреди малко захар в техния собствен сос и след това да се добавят към готвещата се плънка.
В този ред на мисли идва и следващият кулинарен съвет. Слагайте винаги морков! Неговата естествена сладост и растителен аромат ще се комбинират чудесно с останалите съставки. Никога не използвайте кашкавал или сирена със съмнително качество – меки, неузрели или пък скашкани, както и имитиращи продукти. Заложете на комбинация от сирена. Повечето рецепти призовават за използването на Моцарела в лазанята, но тя допринася много малко за вкуса, тъй като е вид прясно сирене.
Ето защо специалистите съветват да се използва смес от Моцарела с Грюер или Конте. Класически сирена за приготвянето на лазаня са Пармезан и Чедър. Но ако трябва да приземим малко рецептата, чудесно можем да заменим тези сирена с български кашкавал, Гауда или Едам. Кашавалът се поръсва отгоре, когато приключи реденето на лазанята. Друга идея е да разстелете малко тънко нарязана гауда или топено сирене за тостер между отделните пластове върху вече сложената плънка. Не прекалявайте обаче! Сиренето или кашкавалът не трябва да доминират в лазанята.
Използвайте комбинация от различна кайма - говежда и свинска в съотношение 5:2. Говеждата ще подчертае ястието и то ще стане своеобразно силно на вкус, а свинската ще придаде дълбочина и по-хубава, и мазна текстура. Лазанята може да се обогати с малко запържен бекон, който да се добави в плънката. Още нещо важно! Каймата обича лук, така че не го спестявайте и в това ястие. Също така тя трябва да бъде раздробена добре, докато се запържва при приготвяне на плънката.
И сега на един конфликтен въпрос! Да се сваряват ли корите за лазаня предварително или да се редят в тавичката веднага след като разтворим опаковката им? Истината е, че колкото и да не му се вярва на човек, корите омекват чудесно и без да са обработени. Все пак е необходимо да се спазят две правила, за да не ви се налага да ги сварявате. Първо, трябва да има между редовете с кори и плънка достатъчно от соса за лазаня – Бешамел. Той трябва да се разпредели по всички краища на всеки отделен пласт.
Бешамелът е един от естествените, отдаващи течност компоненти в ястието. Добре е, докато го правим, да не изключваме една важна съставка за него – индийското орехче. Второто правило е да има и самата плънка малко собствен сос – от доматчетата и каймата. Да, приготвяйки плънката, тя не трябва да е несварена и блудкава, но и не трябва да е суха в никакъв случай! Все пак ако не сложите Бешамел или сте решили да експериментирате, то тогава по-добре потопете за около три минути корите във вряща вода с олио, което да предотврати слепването им в тенджерата. По този начин ще премахнете и излишното нишесте от корите. Още един съвет, който не е излишен да се спомене: за най-добър резултат печете лазанята в йенска тава.
Вегетарианска лазаня с патладжани и босилек
Необходими продукти: 3 патладжана, 3 скилидки чесън, няколко стръка прясна мащерка, 1 кафена лъжица смлян лют червен пипер, 6 супени лъжици зехтин екстра върджин, 800 г консерва от цели домати, 1 супена лъжица балсамов оцет, 1 връзка пресен босилек, 150 г сирене Чедър – настъргано, 2 шепи пармезан – също настърган 6-8, кори лазаня (трябва да стигнат за три реда)
Начин на приготвяне: Загрейте фурната на 200°C. Нарежете по дължина патладжаните на едри резени и ги посолете. Сложете ги в гевгир за около 30 минути, за да изцедите горчивия сок. След това ги измийте и обелете. Нарежете на кубчета резените патладжан и заедно с чесъна, мащерката и лютия червен пипер ги запържете на бавен огън за около 10 минути. Изсипете доматите, като ги надробите с дървена лъжица, в друг тиган заедно с балсамовия оцет и листата босилек. Гответе, докато сосът се сгъсти. Подредете на дъното на съда, в който ще печете, кори лазаня, след това сложете от патладжаните и от доматения сос. Поръсвайте на всеки ред с чедър, а най-отгоре – с Пармезан. Накрая сложете малко пресен босилек и залейте с малко зехтин. Печете от 25 до 30 минути, докато ястието стане златисто.
Лазаня с кайма, бекон и сос Бешамел
Необходими продукти: 3 големи глави лук - нарязани ситно, 3 супени лъжици зехтин, 1 чаена лъжичка риган, 300 грама нарязан пушен бекон, 800 г консерва с домати в богат сос, 20 листа босилек и допълнително за украса, 250 г кайма, 6-8 кори за лазаня
За соса Бешамел: 600 мл мляко, 50 г масло и същото количество брашно, прясно настъргано индийско орехче, 50 г настърган Пармезан
Начин на приготвяне: Запържете лука в зехтина до златисто. Добавете ригана, бекона и каймата и запържете до готовност, като разбърквате често. Добавете в друг тиган нарязаните домати със соса им и ги оставете на котлона, докато течността се поизпари. Махнете от огъня и прибавете пресния босилек.
В същото време направете Бешамела. Налейте млякото в тенджера, а когато се затопли, добавете маслото и после брашното. Смесете добре съставките с тел за разбиване. Котлонът трябва да е на средна температура. Сосът трябва да къкри и да се сгъсти добре. Подправете със сол, черен пипер и индийско орехче на вкус. В йенска тава на дъното подредете първо корите за лазаня, след това сложете от доматения сос, Бешамела и плънката с бекон и кайма. Най-отгоре залейте с Бешамел и разнесете в соса настъргания Пармезан. Направете соса Бешамел последен, за да е топъл и да не хваща коричка, когато се разнася с плънката. Печете на 190 градуса, докато лазанята придобие златиста коричка.
Ако искате да замразите лазаня, трябва да я изчакате да изстине напълно, увийте я във фолио за свежо съхранение а след това и в алуминиево. Така тя може да се запази в рамките на три месеца. За да се размрази, трябва да извадите лазанята 6 часа преди готвене на хладно място. Разопаковайте я от фолиото и печете на 190 градуса до готовност или затоплете в микровълнова фурна.
Коментари