Пастата навлиза все по-дълбоко в българската кухня. Съществуват различни видове паста - спагети, талиатели, фетучини, равиоли и още много разнородни видове, които обаче макар и да са с различен вид, големина или форма, се приготвят по почти еднакъв начин.
Важно е да знаем правилния начин за приготвянето и съхранението им, за да можем да се наслаждаваме на истински италиански вкус в домашни условия.
Всъщност да приготвим паста не е никак трудно, за любителите кулинари е дори развлечение. За да си приготвим паста у дома, ни трябват само брашно и яйца. На 100 г брашно ни трябва едно яйце.
Прави се кладенче в брашното и се слага яйцето. Започва се внимателно разбъркване с ръце, като постепенно се добавя брашното. Ако тестото ни е сухо, то просто трябва да намокрим ръце и да месим с тях. Месенето продължава, докато съставките се объркат, не бива да се прекалява с него.
Когато тестото е готово, се увива в прозрачно фолио и се прибира в хладилник. Трябва да престои на хладно 30 минути. След това се вади от хладилника и си приготвяме повърхността, върху която ще го разточваме, като я поръсим с брашно.
Режем го на парчета с дебелина по 1см и ги прекарваме през машина за паста. Те минават през нея три пъти, за да се изтъни максимално тестото. След това режем тестото с машина, ако имаме такава, според вида паста, който искаме.
Ако нямаме подобни машини, не означава, че не можем да си направим вкусна паста. Просто ще използваме добре познатата ни точилка и много остър нож.
След като извадим тестото от хладилника, поръсваме плота с брашно и го разточваме с точилката, колкото тънко можем, след което го нарязваме на лентички или каквото поискаме.
Прясната паста варим за 3-4 минути във вряла вода, докато изплува на повърхността.
Ако спазваме няколко съвета, ще имаме винаги вкусна паста у дома.
Пастата трябва винаги да се вари в подсолена вода, за по-добър вкус, както и само при завряла вода. Ако водата ни не е добре завряла, трудно ще засечем времето за варенето ѝ, а и най-вероятно ще се слепи.
Важно е яйцата да бъдат със стайна температура, затова ги вадим от хладилника час-два, преди да замесим тестото.
Докато работим с една част от тестото, другата трябва да остава увита във фолиото и да се прибира в хладилника - така тя не изсъхва.
Коментари