Консервирането на храна е полезно и безспорно много по-изгодно, отколкото купуването на всичко от магазините. Знаем как да консервираме сурови плодове и зеленчуци, риба, но след като може да се слагат в буркани сурови продукти, логично е да си зададем въпроса – може ли да консервираме вече сготвени ястия?
Всъщност няма ли този опит да бъде твърде рискован и да се наложи после да изхвърлим храната и ако изобщо това е възможно, колко време трябва да се консервират различните традиционни гозби?
Отговорите на тези въпроси ще дадем в следващите няколко реда. Всъщност готовата сготвена храна може да се консервира, като естествено има няколко особености. Ако сте консервирали някаква манджа и при отварянето забележите, че капачката е изпъкнала, а не хлътнала, трябва да изхвърлите сготвеното – най-вероятно е развалено.
Консервирането на готова храна е необходимост, изключително удобно и практично е – ако сте приготвили прекалено много храна, например, можете да я консервирате и да я отворите, когато нямате сготвена гозба.
Ако сте приготвили постно ястие, времето за което ще го консервирате ще бъде доста по-кратко, отколкото гозба с месо. Друго правило, което е необходимо да спазите, за да имате правилно консервирана манджа, е да не затваряте храна, в която има яйца. Това изобщо не означава, че супите не могат да се консервират, просто при този вид храна, е необходимо да пропуснете застройката.
Ето и времето, за което трябва да варите различните гозби, в зависимост от продуктите, които съдържат:
- Ако искате да консервирате постни ястия, включително и супи (може и пилешка, и супа топчета), варете бурканите 10–12 минути;
- Ако храната, която искате да запазите за по-дълго време е боб, грах, леща, патладжани, трябва да ги оставите да поврат цял час;
- В случай, че гозбата, която трябва да съхраните е мусака (без яйце), зеле с месо, ориз с месо, картофи с месо, сарми, кюфтенца със сос – всички тези ястия трябва да се варят около 30 минути;
- Консервирането на рибни ястия не отнема много време – в този случай отчитането на времето за варене е не повече от 10 минути.
Виж също как могат да се консервират тиквички, прочети съветите за консервиране на гъби или научи как се консервира месо в буркани и как да консервираме домати в буркани.
Коментари
От няколко години използваме този начин за стерилизиране на много зеленчуци, плодове и ястия. Дълготрайността им е учудваща за този лесен вид стерилизиране, запазват се вкусовите и полезни качества. Например стерилизираме супи, ястия, капия, корнишони, плодове (компоти), сладка, салатен фасул, изобщо ястия от варива, пюре от домати, изобщо подобна зимнина.
Условието за дълготрайно запазване ( дори до 2 години) е:
1.Предварително загряване на бурканите в микровълнова или обикновена фурна
2.Съдържанието, което ще запазвате в бурканите да бъде вряло или много горещо.
3.Напълвате буркана до горе, наравно с отвора на буркана. Например при печената капия натискайте с подходящ инструмент, тя пуска течност и тъпчете докато течността стигне до отвора на буркана.
4.Затваряте буркана веднага с капачката
5.Обръщате буркана с капачката надолу до пълното му изстиване. Не пробвайте дали е затворен херметически вредно е , не е още херметизиран.
6.При изстиване на съдържанието, както знаете то се свива и при нормална капачка стерилизирането е успешно.
Забележка: по този начин се стерилизира успешно и се спестява познатия ни начин за стерилизация в казани с огън, на ток, газ.
Успех на всички.