Зеленчуците и плодовете са покрити с бактерии и болестотворни микроорганизми, предизвикващи различни заболявания. За да избегнете неприятни последствия, можете да ги дезинфекцирате, като използвате оцет.
Пригответе разтвор от три части вода и една част оцет. Налейте го в пулверизатор. След като сте измили зеленчуци с течаща вода, напръскайте откритите им части с оцетния разтвор. След това отново ги изплакнете под течаща вода, за да премахнете миризмата на оцет.
Полезният оцет освен дезинфекциращи качества притежава избелващи качества и е отличен разтворител на мазнини. Мазни съдове се мият с вода с оцет, за да се разтворят мазнините по-добре.
Загорели съдове ще измиете много лесно и бързо, ако покриете загорялото дъно с обикновен оцет и оставите да се накисне за една нощ.
С помощта на оцет можете да върнете и външния блясък на тенджерите си. Сипете сол върху гъбата за миене на чинии и я полейте с оцет. Просто натърквате повърхността и тя отново заблестява.
Оцетът има свойството да премахва лошите миризми. Едновременно с премахването на миризмата можете да убиете бактериите, които се размножават в хладилник или печката. Използвайте разтвор от равни части вода и оцет за да ги почистите.
Почиствайте така и кутията за хляб, за да я предпазите от поява на мухъл. Със същия разтвор можете да дезинфекцирате и почиствате всички кухненски повърхности, включително и микровълнова печка.
Задължително използвайте оцет за дезинфекция на дървената дъска за рязане, тъй като в нея се задържат огромно количество бактерии. Ако не се премахнат, те се прехвърлят върху продуктите, които режете и консумирате.
Свойството на оцета да премахва миризмите, може да ви е много полезно, ако сте пържили риба. Когато приключите с пърженето, сипете малко оцет в тигана и го оставете на слаб огън. Докато се изпарява, той ще отстрани всички неприятни миризми.
Ако варите макаронени изделия и после ги изплаквате с вода, можете да добавите малко оцет във водата, за да предотвратите слепването им.
Коментари