Преди няколко седмици експерта проверка на БАБХ доказа, че някои производители на оцет ни мамят, като ни предлагат синтетична и опасна киселина. Вече е ясно кои са тези фирми.
Фалшив оцет на пазара са продавали ЕКО ЛАЙФ 09 от Ямбол, НЕГ-ГРУП от Бургас, ЕДИ ГРУП от Варна, РА-Пидакев от Мало Конаре, Мериленд-2013 ООД от Перущица и Миракъл Краси Мейкър от Пазарджик.
Ямболската фирма е предлагала оцет под марката Оцет Купидон, е в който е открита киселината Е260, оцветителят Е163 и консервантът серен диоксид Е220.
При марката Мериленд-2013 предлаганият продукт се е продавал като оцет, но в същност е бил концентрат на синтетичната киселина Е260. Същата измама е разкрита и при оцета, произвеждащ се в Мало Конаре.
Синтетична киселина вместо оцет е предлагал и Оцет кехлибар на бургаската фирма НЕГ-Груп. Варненската фирма ЕДИ ГРУП също е пробутвала фалшив оцет, като при проверките в цеха са регистрирани и сериозни нарушения на хигиенните норми.
При пазараджишката фирма Мериленд-2013 ООД е установена заблуждаваща информация върху етикета на оцета, който е синтетичен.
При експертните проверки беше открит и оцет с марка Кондрион, в който също беше регистрирано наличието на синтетичната киселина Е260. Ябълковият оцет се произвежда в петричкото село Долно Спанчево.
Масовата измама беше разкрита точно в сезона, когато традиционно българите слагат туршии и съответно купуват големи количества оцет. Но вместо оцет, на потребителите е пробутвана синтетична киселина.
Законът за виното и спиртните напитки не забранява продажбата на подобна киселина, но върху нейния етикет е задължително да се отбележи като кисела подправка или кисел продукт, а не като натурален винен оцет.
Регистрираната синтетична киселина Е260, която е открита при повечето от марките фалшив оцет, е произведена от петролни източници или чрез карбониране на метанол.
Тя, освен че ще развали зимнината и домашните консерви за рекордно кратко време, е и опасна за организма в големи количества, като може да предизвика изгаряния по лигавицата и хранопровода.
Коментари