Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Тровят ни тайно с токсичен хербицид

Тровят ни тайно с токсичен хербицид

MarianeMariane
Джедай
2559563k
Хербициди

Мащабно изследване проведено на територията на Европа разкри тревожни данни. Почти половината от взетите проби от доброволци от 18 страни, в т.ч. Австрия, Белгия, Кипър, Чехия, Франция, Грузия, Германия, Унгария, България и др. са дали положителен резултат за наличието хербицида глифозат.

Изследванията са направени с помощта на две от най-големите екоорганизации в Европа – „ЕС за Земята“ и „Приятели на Земята“. С тяхната помощ и финансиране пробите са били изпратени до немската лаборатория Medizinisches Labor в Бремен. Положителни за наличието на глифозат са били 43.9 % от всички проби.

Крави

Добрата новина е, че България и Македония са били страните с най-малко положителни проби. Данните от изследването са показали, чи само 1 от 10 проби в България е съдържала следи от хербицида. За сравнение в Германия, Великобритания и Полша цели 70 % от пробите са били положителни. „Първенец“ в тази печална статистика е Малта с 90 % положителни проби.

Препаратите за растителна защита, които са базирани на глифозат имат различни нива на токсичност. Но дори и ниски дози от него са токсични за човешките клетки. Най-голямо разрушително действие имат върху плацентните и ембрионалните клетки.

Интоксикацията с глифозат може да доведе до нарушаване на функциите на ендокринната система на човек или да предизвика необратими ефекти върху здравето на майката и бебето по време на бременност и кърмене.

Жито

Редица изследвания по света отдават проблемите в сперматогенезата, които се все по-разпространени в развитите страни, именно на прекомерната употреба на химикали за растителна защита.

Хербицидът глифозат е един от най-широко използваните в смета хербициди. Той се употребява изключително в земеделието. Все по-често напъследък обаче се използва и в борбата с някои плевели в парковете и обширните обществени стопанства.

Най-значимата му употреба е при отглеждането на генно модифицирани култури – за хора и за фураж на животни.

Производител на препарата за растителна защита е биотехнологичния гигант „Монсанто“, който го разпространява в търговската мрежа под името Roundup.

Кърмене

Смущаващото във случая е, че никой от изследваните не е боравил с продукти, съдържащи глифозат преди изследването, не се е занимавал със земеделие. Всички доброволци са жители на големите градове.

Как тогава този токсичен хербицид е попаднал в организма на хората? Отговорът е очевиден – чрез хранителните продукти.

Екоорганизациите в Европа от години настояват за мониторинг на храните, чрез които се смята, че опасния токсин е попаднал в човешкия организъм.

Еколозите искат регулярни тестове на растителните продукти предназначени за пряка човешка консумация и фуражите за животновъдството.

Изследването доказва нуждата от постоянен мониторинг на почвите и водите за съдържание на глифозат. Неговата безопасност трябваше да бъде подложена на пероценка в Европейския съюз още през 2012 година.

За жалост преразглеждането беше отложено за 2015 година. До тогава ще трябва да разчитаме на добрата воля на институциите да следят за повишени ниво на този хербицид в почвите, водите и растенията.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3.6
52
42
33
21
10
Дай твоята оценка:

Коментари (5)

Изпрати
Ivelin.Stoianov
Ivelin.Stoianov
08.08.2013 21:35
Ето глифузата е Раундъп .те ни тровят с кво ли не та това е проблема
4
0
Наблюдател
Наблюдател
23.06.2013 16:13
Поредната поръчкова статия , съшита с бели конци!
0
3
гери
гери
17.06.2013 21:02
Монсанто е основния производител и разпространител на ГМО семена ,пестициди и други поръчкови отрови,които САЩ,ЕС И останалите ционистки организации изпълняват античовешкия си план за депопулация на световното население до 2025-50 г.За съжаление вси4ки ще измрем от това бактериологично оръжие,както и от аерозолните пръскания на военните самолети на НАТО и принудителните ваксинации с живак,,,,
4
0
Ива
Ива
14.11.2015 11:57
Скоро психиатър да те е преглеждал? Нуждаеш се от завишаване на медикаментите... :D
1
2
Дако
Дако
14.06.2013 15:21
И на мен нещо ми се вижда съмнително. Още повече че глифозат няма почвено действие ( попаднал върху почвата не може да проникне в растението по никакъв начин, действа единствено попаднал върху зелена маса) и дори се разгражда под действието на слънцето. За да влезне един препарат в Агроаптеките е минал поне 10 години на изследвания за какво ли не и върху какво ли не, но това обикновенните хоря няма как да го знаят.
1
2
Мърльо
Мърльо
14.06.2013 14:12
Нещо на поръчково ми звучи глифозатът е системен хербицид /демек мори сичко де е растение/ и никой няма да си напръска зеленчука с него защото ще загине , плюс това токсичноста му при поглъщане е над 5000мл за плъх човек с чаши да го пие пак не може да се отрови
1
7