Див ямс /Dioscorea villosa/, познат още като див ям и мексикански сладък картоф, представлява диворастящо растение, което се среща предимно в Северна Америка. Дивият ямс е пълзящо растение, с дебели грудести корени и увивни стъбла до 6 метра височина. Стъблата са много на брой, но не се разклоняват. Растението цъфти в мъжки и женски цветове, които са малки и бледозелени.
Дивият ямс е използван като лекарство най-малко отпреди 2000 години в Япония, Китай и Югоизточна Азия. Както при редица растения, коренът е консумиран като зеленчук в Азия. Местните го консумират варен, пържен, на фурна, на скара, дори може да се пуши.
Състав на див ямс
Корените на растението съдържат танини, фитостероли, сапонини и скорбяла. Дивият ямс е много добър източник на диосгенин, който се преработва до получаването на хормони, използвани в медицината. Съдържанието на витамини С и В6 също е много високо.
Избор и съхранение на див ямс
Дивият ямс може да се закупи в специализираните магазин под формата на екстракт и хранителна добавка. Капсулите се съхраняват на сухо и хладно място, далеч от достъпа на деца.
Готвене на див ямс
Местните консумират див ямс варен, пържен, на фурна, на скара, дори може да се пуши. Има леко лепкава консистенция. Добавя се в най-разнообразни супи и дори сладкиши. Общо взето се консумира по същия начин, както обикновените картофи. В нашата страна единствено се среща под формата на хранителна добавка.
Предлагаме ви невероятна рецепта за салата с див ямс.
Необходими продукти: 1 картоф и 1 морков, 1 връзка спанак, 2 стръка целина, 1-2 скилидки чесън, 2 дафинови листа, 200 г грах от консерва, 2 ч.ч. сурово семе от слънчоглед, ½ глава лук, 1 с.л. оцет и 2/3 с.л. дижонска горчица, зехтин, сол, пипер.
Начин на приготвяне: сварете моркова, картофа, целината и спанака. Загрейте тиган и запържете слънчогледовите семки, чесъна и дафиновия лист. След като добият златист цвят, прибавете оцета. Лукът се задушава отделно и се обърква с горчицата. В купа се нарязват зеленчуците, добавя се лукът и слънчогледовият дресинг.
Ползи от див ямс
Здравословните ползи от див ямс са обусловени от високото съдържание на гликозида сапонин и производното му диосгенин. Сапонинът, от своя страна, се преобразува в стероидни съединения, осъществяващи важни функция, като дехидроепиандростерон /ДХЕА/.
ДХЕА е определян като хормон на подмладяването заради неговото подмладяващо и регенериращо действие върху функциите на човешкия организъм. В същото време той има отличен стимулиращ ефект върху психиката и емоциите. С течение на времето производството на ДХЕА в тялото намалява.
Дивият ямс съдържа ценни растителни фитохормони, които са сходни с човешките, и по този начин успешно подпомагат възстановяването на хормоналния баланс.
Растението от векове е известно със своите хормонобалансиращи, общоукрепващи и подмладяващи качества. Див ямс влияе благотворно по отношение нивата на лошия холестерол, влияе върху производството на жлъчните киселини.
Използва се за лечение на ревматизъм и артрит, като се смята, че противовъзпалителните му свойства се дължат на диосцина. Дивият ямс се използва за лечение на мускулни спазми, колики и раздразнено дебело черво.
Дивият ямс е изключително полезен при хормонален дисбаланс, съдова атеросклероза, хронични възпалителни заболявания на отделителната система /уретрити, цистити/. Полезен и при заболявания на обмяната на веществата – остеопороза, пародонтоза, подагра. Според някои изследвания, в районите, където се консумира див ямс, менопаузата не представлява проблем за жените.
Дивият ямс влиза в състава на специфични кремове и препарати за жени, които:
- регулират менструацията;
- освежават организма на жената;
- подпомагат доброто функциониране на яйчниците и гърдите;
- нормализират повишения апетит и възстановяват нивата на кръвната захар; - спират горещите вълни при менопаузата;
- улесняват забременяване;
- правят кожата по-мека и еластична;
- възстановяват половото влечение;
- заздравяват костите и предпазват от остеопороза.
Вреди от див ямс
След изреждането на всички ползи за здравето, които див ямс носи, трябва да се споменат и някои негативи. При отглеждането му в него може да се натрупат ксенохормони от естрогенов тип. Редовната консумация на ямс с високо съдържание на тези хормони може да доведе до натрупване в тялото.
Опасността от ксенохормоните се свързва с ранен пубертет при момичетата и бавна полова зрялост при момчетата. Последиците за следващите поколения могат да бъдат много тежки – хроничен и много тежък хормонален дисбаланс.
Коментари