Дивият кестен е сред най-почитаните от знахари лекарствени средства. Растението е добре познато у нас от векове, а благотворните ползи, които то оказва при редица състояния, са потвърдени не само от народните лечители, но и от учените.
Благодарение на кумариновите гликозиди, титерпеновия сапонин дъбилни вещества, тлъсто масло и останалите вещества, съдържащи се в частите на дивия кестен, той успява да заеме своето сигурно място в народната ни медицина.
За лекарствени цели се употребяват семената, плодовете, листата и кората на младите стебла. Кората се събира през първите пролетни месеци, когато във фиданките протича сокодвижение. Семената пък се прибират през есента.
Частите на дивия кестен се славят с обезболяващото си, венотонично, противовъзпалително и капиляроукрепващо действие. Ето защо те се прилагат при редица неприятни състояния.
Така например при бронхит, кашлица и подагра се приема отвара от семена на див кестен. За целта една кафена лъжичка счукани семенца се накисват в половин литър вряла вода.
Сместа се оставя да престои така два часа, след което се филтрира. От нея се приема по 100 милилитра по три пъти на ден след ядене.
Със същите цели може да се направи и запарка от листата и корите на растението. Една супена лъжица нарязани листа се смесва с една чаена лъжица кори. Сместа се вари десетина минути в триста милилитра вода. Охлажда се и се филтрира. От отварата се приема по една винена чаша три пъти дневно.
При ишиас и ревматизъм се прилага смес от диви кестени и ракия. Смачканите плодове се заливат със спиртната течност в съотношение 2:10. Субстанцията трябва да престои няколко дни в стъклен съд. После с нея се намазва болното място.
Пресни листа се използва за направата на компреси за заздравяване на язви и разширени вени. Листата се смачкват и с тях се налагат проблемните зони.
При шипове можете да приготвите домашен мехлем от див кестен. Той се прави, като 6 кестена се настържат и смачкат, така че да се получи каша. Тя се залива с малко камфоров спирт. С него се маже шипа и се приспива така една вечер. Процедурата се повтаря, докато настъпи облекчение.
При аденом на простатата се приготвя смес от 25 грама обелки от зрели диви кестени, които са смлени на прах и са залети с 2 ч.ч. чист спирт. Получената течност се оставя на тъмно в продължение на две седмици. После се филтрира и от нея се приемат по десетина капки на ден. Приемът продължава двадесет дни, след което се прави почивка и процедурата се повтаря.
Говори се, че бабините илачи с див кестен помагат при хемороиди. Можете да направите компрес от наситнено запарено зелево листо, 6 супени лъжици настърган кестен, две супени лъжици зехтин и накълцан кромид лук (6 с.л.). Продуктите се поставят между марли и с компреса се налага болното място.
В случай че сте решили да предприемете лечение с див кестен, не започвайте да употребявате билката без предварителна консултация лекар или компетентен знахар.
Имайте предвид, че дивият кестен може да бъде и отровен, когато е приет по неправилна схема.
Коментари