Уртикарията (копривната треска) е съдова реакция на кожата, която засяга епидермиса и е съпроводена с обрив, петна и в повечето случаи тежък сърбеж. Индивидуалните лезии оздравяват без образуването на белези за няколко часа.
Повечето случаи на уртикария са самоограничаващи се и са с кратка продължителност, обривите рядко продължава повече от няколко дни, но появата им може се повтаря през седмица. Хроничната уртикария се определя, като уртикария с повтарящи се епизоди с продължителност повече от 6 седмици.
Както повечето кожни заболявания и уртикарията пряко се влияе от храната, която консумираме. Въпреки че тя клинично се отличава може да бъде объркана с много различни други кожни заболявания, които е възможно да бъдат със сходни симптоми и с проявяващ се сърбящ обрив, включително атопичен дерматит (екзема), контактен дерматит, ухапвания от насекоми, еритема мултиформе и др.
Алергичните реакции към лекарства и храни, често предизвикват копривна треска, обаче стресът и вирусните инфекции също могат да допринесат за това състояние. Въпреки, че диетата не може да излекува уртикария, консумацията на определени храни може да намали тежестта и честотата на поява на тези огнища.
Храни богати на витамин В5
Витамин В5 или пантотенова киселина и витамин В комплекс са известни с ролята си за облекчаване на стреса. Тези витамини помагат за производството на серотонин – невротрансмитер и химикал, който регулира настроението и помага за управлението на тревожността и стреса.
Добавянето на храни, богати на витамин В5 може да помогне за намаляване на стреса, в отговор на което вашето тяло може да намали честотата на свързаните със стреса уртикарийни огнища. Пълнозърнестите храни, макаронените изделия пшеницата, хлябът, лешниците, нахутът, яйцата, гъбите и ръжа са богати източници на витамин В5.
Магданоз
Магданозът най-често се използва като гарнитура за супи, яхнии и месни ястия. Той също може да помогне за намаляване на огнищата на уртикария. Той потиска производството на хистамините, които са химикали, предизвикващи алергични реакции и които пряко се свързват с появата на уртикария. Добавете пресни стръкчета магданоз в супи, печива, тестени изделия, сосове и маринати.
Богати на Витамин С храни
Добавянето на богати на витамин С храни във вашата диета може да помогне за подобряване на функцията на имунната система, като стимулира производството на бели кръвни клетки в тялото ви.
Това може да помогне на тялото да унищожи вирусните клетки и бактерии, като кандида албиканс и хепатит Б, които могат да допринесат за появата на уртикария. Витамин С може да ускори възстановяването и да помогне за предотвратяване на бъдещи огнища. Добавете следните храни към диетата си: къпини, череши, аспержи, пъпеш, авокадо, грейпфрут, папая и портокали, за да увеличите приема на витамин C.
Богати на витамин Е храни
Подобно на витамин С, витамин Е може да стимулира функцията на имунната система, да помогне на тялото ви да се пребори с бактериите и вирусите, които могат да причинят уртикария. Витамин Е също може да подобри кръвообращението на кожата ви.
Повишаването на циркулацията на витамин Е може да увеличи наличието на витамини, минерали, кислород и мазнините, от които се нуждае вашата кожа за да бъде здрава и клетъчно подхранена. Студено-пресования зехтин, водораслите, яйцата, зелето, спанака, тиквените семки и бадемите са богати източници на витамин Е.
Коментари
Хора, променете си статията. Може да навредите на някого много.