Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Полезни храни при Хашимото

Полезни храни при Хашимото

фибри при хашимото

Хашимото е автоимунно заболяване, което нанася вреди върху работата на щитовидната жлеза. Вследствие на болестта, жлезата може да се подуе или да се увреди значително, което да причини хормонален дисбаланс. Хашимото може да се диагностицира и да се контролира, но не и да се излекува изцяло.

При наличието на тази болест, пациентът трябва да се консултира с лекар и да предприеме необходимите мерки. Освен това, той трябва да полага ежедневни усилия, с които да допринесе за нормалното функциониране на организма.

Едно от тях е правилното хранене, което изиграва значителна роля при диагноза като Хашимото. В следващите редове вижте кои са най-полезните храни при Хашимото:

При Хашимото е от изключителна важност за пациента да си осигурява необходимите нива от витамин D. Освен чрез ежедневно излагане на слънце, човек може да си осигурява този витамин и от хранителни вещества като месо, млечни продукти, риба и някои видове гъби.

Селенът е друго вещество, което е играе ключова функция в подобряване на здравословното състояние при Хашимото. То може да се набавя от хранителни продукти като праз лук, броколи, зеле, чесън, месо, яйца и риба.

При това автоимунно заболяване често се наблюдава железен дефицит. Затова е важно да се консумират богати на желязо храни. Такива са рибата, месото, яйцата, зеленолистните зеленчуци и пълнозърнестите храни.

бобовите са полезни при Хашимото

Други хранителни продукти, които са полезни при Хашимото:

- всички бобови култури (боб, грах, леща);

- сурови ядки и семена;

- плодове и зеленчуци, които трябва да бъдат свежи и пресни;

- безглутенови варианти на макаронени изделия и паста;

- зърнени култури и брашно като лен, ориз, амарант, соя, киноа, царевица и бобово брашно;

- храни, богати на фибри – малини, ябълки, портокали, банани, булгур, чиа, сладък картоф, тиква, броколи и други;

- храни, богати на хлорофил – спанак, магданоз, рукола, целина, люцерна, краставици, коприва, босилек и др.

Освен балансираното хранене, пациентите трябва да отделят време във физически упражнения, да си осигуряват редовен и качествен сън, както и да намалят възможно най-много нивата на стрес.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest