Инсулиновата резистентност е здравословно състояние, при което организмът на човек отхвърля инсулина, който носи глюкоза на клетките в мазнините, черния дроб и мускулите. Следователно те не могат да използват глюкоза, за да получават енергия.
При това състояние организмът реагира защитно и използва панкреаса, който има ролята да образува повече инсулин. Неприятното последствие от това здравословно състояние е претоварването на панкреаса, което може до доведе до неговите понижени функционалности.
Когато човек проявява инсулинова резистентност, е от изключително значение той да се придържа към здравословен начин на живот. В този смисъл, храненето е задължителен компонент на успешното справяне с това състояние. Ето кои са полезните храни при инсулинова резистентност:
На първо място менюто трябва да съдържа плодове и зеленчуци. Най-препоръчително е да се консумират зеленолистни зеленчуци, тъй като те са бедни на калории, но и богати на ценни хранителни вещества. Пример са марулята, брюкселското зеле, копривата, спанакът, киселецът и др. Освен това, е добре да се включат в хранителния режим горските плодове. Те доставят витамини и минерали. Такива могат да бъдат ягодите, боровинките, малините, къпините и др.
Източници на протеини. Менюто трябва да включва храни, богати на протеини. Това може да бъде риба, както и нетлъсто месо като пилешко, заешко и пуешко. Друг ценен източник на протеини са бобовите култури – леща, боб, грах.
Нискомаслени млечни продукти. Консумирането на млечни продукти се включва в менюто при условието да се следи за нискомасленост.
Фибри. Тяхното присъствие е важен елемент от здравословното меню. Те изпълняват ролята на балансьор на кръвната захар.
Ядки. Те също могат да се включат в менюто, но в умерени количества. Такива могат да бъдат бадемите, кашуто, макадамия и др. Най-препоръчителна е консумацията на орехи, тъй като те са богати на 3-мастни киселини.
Яйца. Яйцата също се включват в хранителния режим при инсулинова резистентност. Те са позволени, ако не е проявена алергия към тях, и когато са от свободно отглеждани птици.
При инсулинова резистентност трябва да се избягват:
- храните, богати на въглехидрати.
- продукти от зърнени храни;
- пълнозърнестни храни;
- продукти с хидрогенирани мазнини.
Коментари