Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Идеи за закуска при инсулинова резистентност

Идеи за закуска при инсулинова резистентност

закуска при инсулинова резистентност

Инсулиновата резистентност е състояние, при което клетките на черния дроб, мускулите и мазнините не разпознават инсулина и го отхвърлят. По този начин те не могат да извличат глюкоза от кръвта, която им е необходима за получаването на енергия.

Целият механизъм за секретиране на инсулин се разрушава, което налага защитна реакция от страна на организма. В този случай панкреасът има задачата да възпроизвежда допълнително инсулин.

Цялостното претоварване на панкреаса често води до последствия като наднормено тегло, диабет тип 2, гестационен диабет, високо кръвно налягане и др.

Това клинично състояние изисква определени мерки за контрол, от които е и здравословното хранене. То трябва да включва храни като:

- плодове и зеленчуци;

- нискомаслени млечни продукти;

сварените яйца са полезни при инсулинова резистентност

- храни с високо съдържание на протеин;

- бобови растения;

- храни, богати на фибри.

Ето няколко идеи за здравословна закуска при инсулинова резистентност:

1. За начално хранене на деня при инсулинова резистентност е необходимо да се консумират храни, които да доставят енергия. Добра идея е да се заложи на закуска с нискомаслено мляко, което да се комбинира с ядки. Освен това, могат да се добавят и горски плодове. Тази закуска е едновременно засищаща, но и богата на ценни хранителни вещества.

2. Друга идея за закуска при инсулинова резистентност са сварени яйца, които могат да бъдат комбинирани с ядки, маслини или семена.

3. За по-леки закуски – шепа сурови ядки, шепа сушени плодове или кофичка мляко.

- Напитки. Кафето и чаят при закуска е добре да се консумират с канела. Плодовият сок не е препоръчителен, тъй като съдържа фруктови захари. Вместо него е по-оптимално да се ядат цели плодове. Те съдържат фибри, които спомагат за контролирането на глюкозата в кръвта и по-забавеното усвояване на захарите.

За закуска при инсулинова резистентност е препоръчително да се избягват храни с висок гликемичен индекс. Те имат свойството да провокират отделянето на голямо количество инсулин. Такива храни са:

- захарни изделия – вафли, бисквити, бонбони и други;

- тестени изделия с бяло брашно – бял хляб, кроасани и др.

В тази статия можете да видите повече относно Полезните храни при инсулинова резистентност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest