Gotvach.bg»Статии»Подправки»Див чесън - Левурда

Див чесън - Левурда

редакция:
Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
564164
Листа див чесън

Дивият чесън (Allium Ursinum), познат още с наименованията левурда, сибирски лук, горски чесън, представлява многогодишно тревисто растение от семейство Кокичеви. Нарича се още мечи лук, защото според народните поверия мечките го ядат след зимен сън, за да пречистят стомаха, червата и кръвта си.

Листата му са заострени във върха, а към основата се стесняват в 5-20 см дълга дръжка. Съцветието му представлява полукълбест сенник. Цветовете на дивия чесън са бели. Цъфти през месеците април-юни. За разлика от останалите си братя по лютивост, дивият чесън е красив на външен вид и прилича повече цвете, отколкото на лук или бурен.

Дивият чесън расте на сенчести и богати на хумус почви, предимно в широколистни гори. Среща се до 1200 метра надморска височина. Спокойно може да се отглежда и в лехата с цветя в градината.

Състав на див чесън

Цялото растение съдържа етерично масло, предимно съставено от дивинилсулфид, винилсулфид, следи от меркаптан. Точното това е и съставката, която придава специфичния му мирис.

В листата на дивия чесън се съдържат значителни количества витамин С и силни фитонциди, които имат отлични фунгицидни и бактерицидни свойства.

Според последните изследвания пресният див чесън съдържа повече манган, магнезий, желязо и серни съединения, отколкото обикновения чесън. Дивият чесън е обявен за безспорен магнезиев цар сред растенията, със своите 1500 мг магнезий в 1 кг листа.

Избор и съхранение на див чесън

Дивият чесън се продава както пресен, така и замразен и сух. Предпочитайте пресните му листа, защото тогава са най-полезни.

През зимата може да се съхрани, като се замрази във фризер. Ако отглеждате див чесън, можете да оберете младите му листа през април-май, а луковиците през есента. Луковиците му се използва подобно на тези на градинския чесън.

Готвене на див чесън

Дивият чесън е много популярен в китайската и европейската кухня. Съчетава се много добре с всички видове ароматни треви и зеленчуци. Използва се за овкусяване на сметанови сосове, студени супи, картофени ястия.

В неголеми количества придава страхотен вкус на млечни ястия и яйца. Дивият чесън се реже наситно. Най-често се използва за подправяне на омлети и салати, както и за вкусни печени картофи. Като цяло дивият чесън може да се използва във всички ястия, в които се слага магданоз.

Салата с див чесън и варени яйца

Див чесън - Левурда

Необходими продукти: листа от див чесън, сварено яйце, прясна краставица, домат, крутони, сирене, зелена чушка.

Можете смело да експериментирате с пропорциите на различните ингредиенти, за да намерирте вашето идеално съотношения на всички съставки. При желание можете да добавите сметана и авокадо.

Маринован див чесън

Необходими продукти: 1 литър вода, 100 грама 9% оцет (или 200 g 5%), 1 супена лъжица сол и захар.

Преди да се заемете с приготвянето на маринованата Левурда, тя трябва да се накисне за 3 часа в обикновена вода. Това важи особено силно за по-зрелите растения, които могат да имат леко горчив вкус.

За целта се пълнят бурканите с див чесън и разтвора от водата, оцета, солта и захарта и по желание можете да добавите горчица, хрян и други съставки, ако желаете.

Ако обичате корейската кухня, тогава можете да опитате и малко по различната версия на маринован чесън. Отново смесете всички съставки, а след това добавете захар, сол, корейска подправка и червен пипер в съотношение 2:1:1:½ (супени лъжици).

Ползи от див чесън

Има множество полезни свойства, като най-ценните са:

- спазмолитично;

- антисептик;

- жлъчегонно;

- отхрачващо;

- диуретик;

- антибактериални;

- противогъбично;

- хипотоничен;

- антипиретик.

Дивият чесън се използва и за облекчаване на локалното възпаление и дразненето, при болки в стомаха и като средство за стимулиране на секрецията на стомашен сок. Изключително полезен е при нарушения на функционалността на щитовидната жлеза и метаболитни нарушения.

Дивият чесън действа разширяващо върху кръвоносните съдове. Той снижава артериалното налягане, намалява нивото на холестерола в кръвта и неговото отлагане в стените на кръвоносните съдове.

Дивият чесън усилва сърдечните съкращения и забавя сърдечния ритъм. Притежава отлично фитонцидно действие, благодарение на което убива причинителите на различни инфекциозни заболявания – стафилококи, стрептококи, причинители на дизентерия, грип и др.

Дивият чесън влияе благоприятно върху стомашно-чревния тракт, при запек, остри и хронични разстройства. Премахва глисти и безсъние, оплаквания от високо кръвно налягане и атеросклероза, каквито са виенето на свят и натискът в главата.

Дивият чесън е отлично лечебно средство при затруднения с дишането и наличието на храчки. Пресните листа пречистват бъбреците и пикочния мехур, стимулират отделянето на урина. Труднозарастващите рани зарастват по-лесно, ако се намажат с пресен сок от див чесън.

Фактът, че дивият чесън съдържа повече серни съединения от обикновения чесън, го прави най-добър от всички култивирани видове чесън.

Дори и с много високо съдържание на сяра той не оставя остър мирис след консумация. Това е така, защото сярата, намираща се в дивия чесън, е свързана с протеин, докато при обикновения чесън тя е в свободна форма.

Див чесън

Магнезият, който се съдържа в големи количества в див чесън, е известен антистрес минерал, който предпазва сърцето и кръвоносната система. Манганът изпълнява и ключова роля в метаболизма на въглехидратите и мазнините в организма.

Той е необходим за изграждането на калций в костите. Добавянето на няколко стръка чесън в салатата е гаранция за по-добро здраве.

Листата на чесъна са перфектен източник на витамините С и А, както и на важните за организма фитонциди. Те са наситени и на калций, който е градивният елемент на костната система. Не по-малко важно е това, че са богати на селен, манган, цинк, мед, бор, магнезий, йод и желязо. Дивият чесън съдържа няколко вида антиоксиданти и е доказано, че предпазва клетките на тялото от увреждането на свободните радикали.

Както и в повечето луковици, така и тези са богати на полезните съединения алиин в алицин. Те предотвратяват прекалено активното съсирване на кръвта и така предпазват съдовете от образуването на кръвни съсиреци в тях.

Другите полезни свойства на дивия чесън

1. Както може би знаете, дивият чесън е изключително богат на витамин С и дори превъзхожда по неговото му съдържание редица други растения. Така например сравнение с цитрусовите плодове в него съдържанието на витамин С е с 10-15 пъти повече, което е наистина много. Благодарение на това растението има отлично фитонцидни свойства, укрепва нервната система, подобрява функциите на стомашно-чревния тракт, стимулира производството на стомашен сок, подобрява чревната подвижност и повишава имунитета;

2. Растението е богато на фолиева киселина, витамини от група В, А, РР. Съдържа киселини от органичен произход, въглехидрати, мазнини, вода, протеини, много диетични фибри, моно и дизахариди;

3. През периода на недостиг на витамини дивият чесън е незаменимо средство за укрепване на организма. Навремето билкарите дори са го използвали доста ефективно за лечение на скорбут. Днес е доказано, че билката има цялостен укрепващ ефект на организма и с заедно с това тонизира;

4. Почиства организма от всички вредни вещества и токсини;

5. Увеличава секрецията на стомашен сок, като по този начин подобрява храносмилането;

6. Подобрява обмяната на веществата в организма, поради което растението е особено полезно, ако искате да свалите излишните килограми;

7. Левурдата има положителен ефект върху работата на сърцето, стимулирайки неговата активност, понижава високото кръвно налягане и е добра превенция срещу появата на холестеролни плаки;

8. Подобрява добре състава на кръвта и кръвообращението. Това влияе положително на всички метаболитни процеси в тялото;

9. При лечение на настинки и бронхит, тъй като оказва противовъзпалителен ефект;

Народна рецепти с див чесън при хипертония

Още в миналото нашите баби са използвали тинктура от див чесън при проблеми с високото кръвно. За целта се вземат младите листа, измиват се и се поставят в стъклен съд. Заливат се с водка с вода в съотношение 1:5 и се поставят на тъмно място за 3 седмици, а на 4-та тинктурата вече е готова за употреба.

Препоръчва се да се приемат 20-25 капки по 3 пъти на ден. Имайте предвид, че това лекарство от народната медицина няма бърз ефект и ще се наложи да минат около 1-2 месеца, за да видите положителния му ефект. Тази тинктура е особено полезна и при дефицит на витамини, хронична умора и дисбиоза.

Левурда

Средство с див чесън против чревни паразити

За да се отървете от аскаридите и другите чревни паразити, е полезно да приемате по една супена лъжица тинктура от див чесън преди всяко хранене. Това лекарство се приготвя от смлените листа и луковици, които са били накиснати в бяло вино в продължение на 2-3 дни.

ВАЖНО! Не забравяйте, че никога не бива да се занимавате със самолечение и винаги е важно първо да се консултирате с медицинско лице!

Противопоказания на дивия чесън

Въпреки множеството ползи на дивия чесън, той не винаги е полезен. Така например не бива да включвате билката в менюто си в случай на гастрит или язвена болест. Бременните и кърмачките също трябва да се въздържат от консумирането на Левурда. Не се препоръчва да се консумира също така при епилепсия и някои заболявания на сърдечната система.

Вижте вкусните ни предложения за рецепти с див чесън. Ако ли пък просто сте фен на чесъна и не сте придирчив към вида му, пригответе си апетитна чеснова супа или чеснови хлебчета.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес