Цариче

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
564164
Цариче

Цариче /Alchemilla vulgaris/ представлява многогодишно тревисто растение, които има стъбло с височина до 50 см и тъмнокафяво коренище.

Листата му са последователни, а цветовете са дребни и жълтозелени, събрани на върха на самото стъбло. Плодът на царичето е яйцевиден, но на върха е заострен. Царичето е познато още като шапиче. Цъфти през лятото.

Царичето расте из пасища, планински ливади и храсталаци. Разпространено е във всички високи планини - от 1000 докъм 2900 метра надморска височина. Освен в нашата страна царичето се среща в Централна, Северна и Източна Европа.

Царичето се слави предимно като билка на жените. Това не е никак случайно, защото в народната медицина то се използва широко за лечение на бяло течение, менструални проблеми и различни заболявания на женската полова система.

История на цариче

Ботаническото наименование на царичето идва от арабското “alkemelych” и е получено не само заради лечебната му слава, но и заради росата, която се събира във всеки лист. Способностите на царичето били толкова известни и силни, че християнската църква го нарича „мантията на Дева Мария“.

Цариче сушено

Още в далечното минало билката е използвана за лечение на женски неразположения. Немски билкар пък твърдял, че при продължителното използване на цариче 1/3 от гинекологичните операции няма да са необходими.

Въпреки репутацията си на основна женска билка, царичето е било много популярно по бойните полета за лечение на рани. През 1570 година се препоръчвали две лечебни смеси с царичето.

Едната включва смлян на прах корен от цариче с червено вино /за вътрешни рани и външни рани/, а другата е настойка с надземните части за счупвания при бебета и малки деца.

Състав на цариче

Царичето съдържа около 10% танини. Те са производни на елаговата и галовата киселина, които преобладават в коренището. В царичето има захари, смоли, витамин С и флавоноидни вещества.

Събиране и съхранение на цариче

Събират се листата на цариче, но за лечебни цели може да се използва цялото растение заедно с коренището. Събраната билка се изсушава и се съхранява на прохладно и проветриво място. Царичето може да се купи и от аптеките и специализираните билкови магазини.

Ползи от цариче

Чай от Цариче

Цариче има противовъзпалително, антидиарично и кръвоспиращо действие. Благодарение на антидиаричното си действие царичето се препоръчва при колики, диария и стомашно-чревни неразположения.

Царичето се използва при атрофия на мускулите, тежки увреждания на сърдечния мускул, при нощно напикаване, женски проблеми. Билката помага за стягане на корема след раждане, регулира и същевременно стимулира обмяната на веществата.

Народна медицина с цариче

В българската народна медицина цариче се препоръчва за ускоряване на заздравителните процеси при възпаления, рани и различни кожни проблеми, екземи, дерматити и др.

Запарка от цариче се използва за намаляване на бяло течение и при възпалителни процеси на шийката на матката и влагалището.

Билката помага при обилно менструално кървене, облекчава нередовен и болезнен цикъл. Същевременно се използва за облекчаване на симптомите при менопауза.

Гаргара с отвара от цариче дава положителни резултати при възпалено гърло и язви на устната кухина. Външно билката може да се използва при кръвотечение от носа. За целта се изстисква сок от свежото цариче.

При контузии, трудно зарастващи рани и циреи се налага размачкано на каша свежо цариче. Сместа от цариче и кървавиче има отлично антисептично действие.

За да си приготвите чай от цариче, залейте 1 ч.л. от билката с 250 мл вода и оставете да се запари. Топлите бани с цариче могат да се правят няколко пъти на ден. Компрес се прави, като се стрива прясната билка и директно се налага върху засегнатото място.

Вреди от цариче

Царичето не бива да се употребява по време на бременност. Не са известни други противопоказания.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес