Учени откриха нова болест сред децата – „болестта на сладките и млякото“. Според нея клинично здрави деца могат да се разболеят заради сладките изкушения и млякото, които приемат преди сън.
Според британският лекар д-р Джули Вей сладките неща и млякото преди сън са опасна комбинация и могат да доведат до запек, умора, болно гърло, хрема и кашлица.
Екипът на д-р Вей твърди, че ако сладките и млякото се похапват преди сън, тези продукти попадат обратно в хранопровода и гърлото и предизвикват симптоми, напомнящи простуда.
Въпреки че много деца по света хапват сладки и мляко преди сън. Учените съветват тази практика да се спре, за да се запази здравето на малчуганите.
Педиатрите съветват родителите да дават чаша вода на децата си 2 часа преди сън.
Ако децата бъдат отказани от сладките и млякото преди сън, симптомите, които продуктите предизвикват, ще изчезнат след 3 седмици.
Доказано е, че голямата консумация на мляко (над 1 л. на ден) може да доведе до анемия при малките деца.
Истината е, че млякото и млечните продукти не заздравяват костите, а точно обратното - отслабват костната система.
Традиционната медицина твърди, че ако млякото се пие редовно, можем да се предпазим от остеопороза. Остеопорозата е резултат от загуба на калций, а не от недостатъчно приемане на калций.
Изследванията установяват, че консумирането на големи количества млечни продукти причиняват загуба на калций заради високото си съдържание на протеини.
От сладките лакомства се пълнее, а зъбите се развалят.
Големите количества захарни изделия могат да предизвикат хронично главоболие, артрит и камъни в жлъчката.
Диетолозите алармират, че бялата захар може да доведе до отлагане на холестеролни плаки. А те заплашват с инфаркт или инсулт.
Ако употребата на захар е прекалена и съчетана с храна, богата на белтъчини и мазнини, излишната захар остава в кръвта и се развива като диабет от втори тип.
Сънят е един от най-важните компоненти на човешкия живот. Така че с право трябва да се тревожим за това какво да ядем преди лягане и от какво трябва да се откажем.
Коментари