Производител на шоколадови изделия в град Нанси, Източна Франция, предлага интересен вид шоколад на своите клиенти, а именно – с насекоми или брашнени червеи. Колкото и отвратително да звучи на някои хора, в повечето случаи любопитството взима превес.
Майстор-сладкарят, чието дело е странният шоколад, споделя, че за да опита човек шоколада, в никакъв случай не трябва да се вторачва в насекомите. В противен случай просто няма да го изяде.
Първоначалната идея на майстор-сладкаря била да създаде шоколад с крилца от щурец. Тя се зародила, докато работел в Япония и Южна Корея. Там той се запознава с традицията насекомите да са част от менюто. Реално една трета от населението ги консумира. Именно заради това той решил да ги включи и в производството на шоколада.
И така днес в сладкарския бутик се предлагат освен шоколадови бонбони с бадеми, лешници, фъстъци и захар и такива с позлатен шурец.
Друг „специалитет” е шоколадът с брашнени червеи. Въпреки опасенията от евентуална поява на тения, те биват напълно неоснователни. Въпросните червеи са сварени, а след това дехидратирани от специализирана фирма. Кутия от девет броя от продукта се продава за 22 евро.
Яденето на насекоми не е вредно, даже напротив. Доказано то е добра възможност да се намали затлъстяването.
Навлизането на насекомите в нашето хранене е неоспоримо. Това се доказва и от изключително добре приетото предложение на канадски студенти при производството на хляб да се използва брашно от насекоми.
Предложението е спечелило 1 милион долара в конкурса за новосъздадени компании. Така със средствата те ще успеят да осъществят проекта си. Той е създаден с цел да се реши проблемът с изхранването на бедните по света.
Предстои създаване на предприятие в Мексико, където местните фермери ще събират скакалци от полетата с люцерна. Насекомите ще се измиват, сушат и смилат на нещо подобно на брашно.
Именно то ще се доставя на производителите на хляб, които да го добавят в продукцията си. Студентите предвиждат, че до март 2014 година доставките на скакалци в Мексико трябва да достигнат 10 тона. Ако проектът пожъне успех, се предвижда разширяване на производството в Тайланд и Кения.
Коментари