Един килограм насекоми съдържа около 600 калории, а един килограм царевица - 320-340 калории. Стряскащ факт, който е предпоставка учените да ни съветват да си похапваме по-често насекоми. Дори и да ви звучи като нещо невъзможно, отблъскващо и смехотворно, не бързайте със заключенията, защото нещата с внасянето на насекоми в дневното ни меню стоят сериозно.
Учените през последните години работят усилено в насока да внедрят ципокрилите в различни хранителни продукти, като паралелно с това обмислят маркетингова стратегия за умствена атака срещу напълно отхвърлящия подобно меню здрав човешки разум. В общата кауза производителите на храна и учените са си стиснали ръцете.
В действителност в източната кухня приемът на насекоми под една или друга форма не е нещо необичайно и непознато. Практиката да се консумират пчели, мухи и други твари е разпространена и в Централна Южна Америка и Африка. Що се отнася до западните потенциални насекомоядци нещата стоят доста по-сложно и е нужна доста повече работа.
Учените обаче са категорично, че похапването на насекоми е нещо полезно за организма. Насекомите съдържат множество полезни вещества. Ако ги похапвате под изсушена форма, това си е чист белтък, обясняват учените. Еколозите и биолозите също са страстни привърженици на храненето с насекоми. Според тях едно перфектно решение е, ако хората изяждат насекомите, които нанасят вреди на посевите, вместо човешкият вид да се самоотравя, използвайки различни токсични препарати в борбата с вредителите.
Яденето на насекоми си има и специален термин – ентомофагия. Специалистите са категорични, че ако по-често прибягваме към него ще сторим едно голямо добро на планетата. В крайна сметка примерите в плюс на насекомоядството са доста - в Бали например водните кончета присъстват редовно в менюто на хората, в Мексико сладко си похапват личинки на големи насекоми, а в Тайван пържените гъсеници са голям деликатес.
Коментари