В последните години се зароди истинска параноя около вредите, които бялата захар причинява. Затова все повече хора залагат на храните с изкуствени подсладители, смятайки, че хем са сладки, хем здравословни. Но дали това е действително така?
Постепенно започна да пада завесата около едни от най-използваните подсладители, а информацията е меко казано шокираща. Поредният подсладител, който поражда противоречиви мнения, е ацесулфам К.
Голяма част от храните, които хората консумират ежедневно, са подсладени с изкуствени подсладители. Един от най-често използваните подлсадители е ацесулфам К, познат още като Е950. Ацесулфам К е открит съвсем случайно от немския химик Карл Клаус през далечната 1967 година.
През 1988 година ацесулфам К е одобрен като заместител на захарта. Разрешен е за употреба в различни храни, дъвки, прахчета за моментални напитки и редица други. Представлява нискокалоричен подсладител, който се среща много често в комбинация с небезизвестния аспартам.
Източници на ацесулфам К
Както споменахме, ацесулфам К се влага в производството на газирани напитки, сладки, дъвки. Много широко се смесва с аспартам в безалкохолните напитки. Съдържа се в желатиновите десерти.
Ацесулфам К оставя доста специфичен нагарчащ вкус в устата известно време след консумация. Затова в продуктите, които го съдържат, производителите прибавят натриев ферулат, който замаскира този вкус. Ацесулфам не се усвоява от организма.
Вреди от ацесулфам К
Смята се, че ацесулфам К е един от най-близките братовчеди на аспартама, а вредите от последния са редица. Според някои специалисти ацесулфам К може да предизвика тумори на млечните жлези, белите дробове, левкемия и редки новообразувания.
Някои изследвания върху животни показват, че ацесулфам К стимулира многократно секрецията на инсулин, причинявайки атака от ниска кръвна захар.
Проведените експерименти с ацетоацетамид /разпаден продукт на ацесулфама/ показват, че той предизвиква много бързо развитие на доброкачествени тумори на щитовидната жлеза при плъхове.
Ацесулфам К е 200 пъти по сладък от захарта. За сравнение той е приблизително сладък, колкото е аспартам; наполовина сладък в сравнение със захарина и има ¼ от сладостта на сукралоза.
Подобно на цикламат, аспартам и захарин, той не се усвоява от организма и бързо се извежда от него.
Метиловият етер, който се съдържа с ацесулфама, влошава работата на сърдечно-съдовата система. Аспарагинова киселина в него влияе възбуждащо върху нервната система и с времето може да доведе до привикване.
Продукти, които съдържат ацесулфам К, не се препоръчват на деца, бременни и кърмачки.
Критиците на ацесулфам К подчертава недостатъчните проучвания за възможен канцерогенен ефект, докато защитниците му изтъкват липсата на данни за странични ефекти, като основно доказателство за безвредност на подсладителя.
Дневни дози ацесулфам К
Смята се, че безопасната дневна доза Е950 е не повече от 1 г на ден. Сред няколкото предимства на подсладителя са фактите, че не е калоричен, има дълъг срок на съхранение и не предизвиква алергични реакции.
Коментари