Gotvach.bg»Статии»Консерванти и Е-та»Калиев ацесулфам

Калиев ацесулфам

Калиев ацесулфам

Калиевият асцесулфам е изкуствен подсладител, който се използва в хранителната промишленост за придаване на сладък вкус на различни продукти, без да им добавя калории. Той е 200 пъти по-сладък от захарта и има дълъг срок на годност. Устойчив е на високи температури и киселинност и не се разлага при готвене и печене. Разрешен е за употреба в повечето страни по света, включително в Европейския съюз, където се обозначава с кода E950.

Дефиниция за Калиев асцесулфам

Калиевият асцесулфам е калиевата сол на 6-метил-1, 2, 3-оксатиазин-4(3H)-он-2, 2-диоксид, който е органично съединение с химична формула C4H4KNO4S. Той е безцветен кристален прах с метален привкус, който се разтваря добре във вода, но по-слабо в алкохол. Открит е през 1967 година от немския химик Карл Клаус, работил в компанията Hoechst AG (сега Nutrinova).

Формула на Калиев асцесулфам

Химичната формула на калиевия асцесулфам е C4H4KNO4S или CH2C(O)N(SO2)2K. Тя показва, че калиевият асцесулфам е съставен от четири атома въглерод, четири атома водород, един атом калий, един атом азот, четири атома кислород и един атом сяра. Молекулата на калиевия асцесулфам има две части: карбонилна група (C=O) и сулфаматна група (SO2). Карбонилната група е свързана с азотния атом, който е свързан с две сулфаматни групи, като едната от тях е заместена с калиевия атом. Молекулата на калиевия асцесулфам е полярна, т.е. има разпределение на електричния заряд, което позволява да образува йонни връзки с други молекули.

Употреба на Калиев асцесулфам

Подсладител Калиев ацесулфам

Калиевият асцесулфам има много и разнообразни употреби в различни области на хранителната промишленост. Някои от най-важните са:

Употреба на калиев асцесулфам като подсладител

Калиевият асцесулфам се използва като подсладител за различни продукти като безалкохолни напитки, дъвки, сладолед, десерти, печива, конфитюри, желирани бонбони, шоколад, млечни продукти, кетчуп, горчица, сосове, супи.

Той придава сладък вкус на продуктите, без да им добавя калории, тъй като не се метаболизира в организма и се извежда непроменен. Той е подходящ за хора, които искат да намалят или контролират теглото си или да ограничат консумацията на захар. Той също така не води до появата на кариес, тъй като не е ферментируем от бактериите в устната кухина.

Синергизъм

Калиевият асцесулфам обикновено се смесва с други изкуствени подсладители като аспартам, захарин, цикламат, сукралоза. Това се прави, за да се подобри общият захароподобен вкус на продуктите, като се балансират страничните вкусове на отделните подсладители. Също така смесването на различни подсладители позволява да се намали дозата на всеки от тях, като се запази желаната сладост. Това води до по-ниски разходи и по-малко потенциални рискове за здравето.

Употреба на Калиев асцесулфам като стабилизатор

Храни с Калиев ацесулфам

Калиевият асцесулфам се използва като стабилизатор за различни продукти като газирани напитки, плодови сокове, млечни напитки, кисело мляко, сирене. Той помага да се запази качеството и свежестта на продуктите, като предотвратява разграждането на други съставки като витамини, аромати, бои. Устойчив е на високи температури и киселинност и не се разлага при готвене и печене.

Калиев асцесулфам и диабет

Калиевият асцесулфам е подходящ за хора с диабет, тъй като не повишава кръвната захар или инсулина. Той не се метаболизира в организма и не се превръща в глюкоза. Може да се използва като заместител на захарта в различни храни и напитки, без да се налага да се коригира дозата на лекарствата за диабет. Той също така не води до появата на хипогликемия, т.е. рязко понижаване на кръвната захар, което може да бъде опасно за диабетиците.

Въпреки това калиевият асцесулфам може да има и някои неблагоприятни ефекти за хората с диабет, като:

- Стимулиране на апетита и желанието за сладко. Някои изследвания са показали, че консумацията на изкуствени подсладители може да заблуди мозъка, че получава захар, и да повиши нивото на хормона грелин, който регулира апетита и чувството за ситост. Това може да доведе до прекомерно хранене и увеличаване на теглото, което е нежелателно за диабетиците. Също така консумацията на изкуствени подсладители може да намали чувствителността към сладостта и да повиши желанието за сладки храни и напитки, което може да наруши контрола на кръвната захар.

- Нарушаване на микрофлората в червата. Някои изследвания са показали, че консумацията на изкуствени подсладители може да промени състава и активността на добрите бактерии, които живеят в червата и помагат за храносмилането и имунната система. Това може да доведе до нарушаване на метаболизма на захарите и мазнините в организма и да повиши риска от инсулинорезистентност, преддиабет и диабет тип 2.

Затова хората с диабет трябва да бъдат внимателни при употребата на калиев асцесулфам и да се консултират с лекар или диетолог за най-подходящия начин на хранене за тях.

Интересни факти за калиевия асцесулфам

Калиевият асцесулфам е един от най-новите и най-използваните изкуствени подсладители в света. Ето някои интересни факти за него:

Калиевият асцесулфам е открит случайно през 1967 година от немския химик Карл Клаус. Той забелязал, че една от химическите субстанции, с които е експериментирал, има сладък вкус. Идентифицирал субстанцията като калиев асцесулфам и патентовал нейното използване като подсладител.

Калиевият асцесулфам е одобрен за употреба в САЩ през 1988 година от Американската агенция за храните и лекарствата. Одобрен е за употреба в Европейския съюз през 1991 година от Европейския комитет за хранителна сигурност. Разрешен е за употреба в повечето страни по света като Канада, Австралия, Япония, Китай.

Калиевият асцесулфам е един от най-стабилните изкуствени подсладители, тъй като не се разлага при високи температури и киселинност. Той може да се съхранява за дълго време, без да губи сладостта си. Не взаимодейства с други съставки на храната и не променя цвета, аромата или текстурата на продуктите.

Калиев асцесулфам - ефекти за здравето

Къде се използва Калиев ацесулфам

Калиевият асцесулфам е считан за безопасен за употреба от здравните организации по света. Той не се метаболизира в организма и не се натрупва в тъканите. Не повишава кръвната захар или инсулина и не води до наднормено тегло или диабет. Той също така не причинява кариес, тъй като не е ферментируем от бактериите в устната кухина. Подходящ е за хора с диабет, хипогликемия, фенилкетонурия и други заболявания, свързани с обмяната на захари в организма.

Според някои изследвания, калиевият асцесулфам може да има и някои положителни ефекти за здравето, като:

- Подобряване на паметта и когнитивните функции. Едно проучване е показало, че консумацията на калиев асцесулфам преди изпълнението на задачи, свързани с паметта и вниманието, може да подобри резултатите на участниците, в сравнение с консумацията на захар или вода. Обяснява се с това, че калиевият асцесулфам стимулира освобождаването на ацетилхолин, който е невропредавател, отговорен за паметта и обучението;

- Подобряване на спортните постижения. Друго проучване е показало, че консумацията на калиев асцесулфам преди изпълнението на физически упражнения може да подобри издръжливостта и силата на участниците, в сравнение с консумацията на захар или вода. Това се обяснява с това, че калиевият асцесулфам стимулира освобождаването на адреналин – хормон, отговорен за мобилизирането на енергийните резерви в организма.

Странични ефекти и рискове от калиев асцесулфам

Калиев ацесулфам

Въпреки че калиевият асцесулфам е считан за безопасен за употреба от здравните организации по света, някои изследователи и потребители са изразили опасения за неговите възможни странични ефекти и рискове за здравето. Някои от тях са:

- Влияние на апетита и теглото. Някои изследвания са показали, че консумацията на изкуствени подсладители може да повлияе на апетита и теглото на хората, като променя сигналите за глад и ситост в мозъка. Това може да доведе до прекомерно хранене, наднормено тегло и затлъстяване. Също така, консумацията на изкуствени подсладители може да намали чувствителността към сладостта и да повиши желанието за сладки храни и напитки.

- Влияние на микрофлората в червата. Някои изследвания са показали, че консумацията на изкуствени подсладители, като калиев асцесулфам, може да повлияе на микрофлората в червата, като променя състава и активността на бактериите, които живеят в червата. Това може да доведе до нарушаване на храносмилането, имунната система, метаболизма и други физиологични процеси в организма.

Влияние на здравето на зъбите

Калиевият асцесулфам има предимството, че не причинява кариес. Той може да се използва като заместител на захарта в различни храни и напитки, без да се налага да се притесняваме за здравето на зъбите си. Той също така не повишава киселинността в устата, която може да разруши зъбния емайл и да доведе до ерозия на зъбите. Въпреки това, калиевият асцесулфам може да има и някои неблагоприятни ефекти за здравето на зъбите, като:

- Предизвикване на алергични реакции. Някои хора могат да са алергични към калиев асцесулфам или някоя от неговите съставки, като сулфамати. Това може да доведе до появата на симптоми като сърбеж, оток, зачервяване, болка или възпаление на устната кухина, венците, езика или зъбите. Ако забележите такива симптоми, трябва да спрете да консумирате продукти, съдържащи калиев асцесулфам, и да потърсите медицинска помощ;

- Създаване на условия за развитие на зъбен камък. Калиевият асцесулфам може да се комбинира с други минерали в слюнката и да образува твърди наслагвания на зъбите, наречени зъбен камък. Зъбният камък може да доведе до появата на зъбна плака, която е основната причина за кариес, възпаление на венците и пародонтит. Затова трябва да се поддържа добра устна хигиена, като се четкат зъбите поне два пъти на ден, използва се конец за зъби и се посещава зъболекар редовно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес