Хората, които се опитват да отслабнат, често заменят захарта с изкуствени подсладители. Един от най-често използваните подсладители днес се нарича ацесулфам калий.
Подобно на повечето подсладители, е спорно доколко калиевия ацесулфам е полезен. Докато някои проучвания казват, че изкуствените подсладители са безопасни, други твърдят, че са вредни за вашето здраве и дори причиняват наддаване на тегло.
Ацесулфам калий, известен също като ацесулфам К, е изкуствен подсладител. В Европа се отбелязва като E950.
Производителите продават ацесулфам калий под търговската марка Sunett и други. Той е около 200 пъти по-сладък от захарта и се използва за придаване на сладък вкус на храната и напитките без добавяне на калории.
Производителите обикновено смесват ацесулфам калий с други подсладители като аспартам и сукралоза. Те правят това, за да маскират горчивия послевкус, който подсладителят може да има, ако е самостоятелен.
Интересното е, че тялото може да не разгражда или съхранява ацесулфам калий, както го прави с друга храна. Вместо това тялото го абсорбира и след това го предава непроменен през урината.
За разлика от подобни подсладители като аспартама, E950 е стабилен при нагряване. Поради това свойство много печени продукти съдържат ацесулфам калий.
Храни с ацесулфам калий
• напитки, включително сода, плодови сокове, негазирани напитки и алкохол;
• сладолед;
• десерти;
• конфитюр, желе и мармалад;
• паста за зъби и вода за уста;
• дъвка;
• маринати;
• кисело мляко и други млечни продукти;
• салатни дресинги и сосове настолни подсладители.
Относно изкуствените подсладители, включително ацесулфам калий има противоречия. Много изследователи твърдят, че може да са вредни. Например някои твърдят, че могат да нарушат метаболитните процеси и да пречат на регулирането на апетита, телесното тегло и контрола на кръвната захар.
Някои източници също свързват изкуствените подсладители с причинители на рак. Въпреки това според Националния институт по рака (NCI) няма твърди доказателства за това.
Някои изследвания казват, че ацесулфам калият може да бъде вреден по време на бременност. Въпреки това има малко изследвания за безопасността на този подсладител по време на бременност, а проучване от 2014 г. посочва, че жените могат да ядат малки количества по време на бременност.
Въпреки тези опасения обаче както САЩ, така и Европа обявиха ацесулфам калий за безопасен за употреба при хората. Администрацията по храните и лекарствата (FDA) казва, че над 90 проучвания са потвърдили, че ацесулфам калият е безопасен.
FDA препоръчва като безопасен до приемлив дневен прием от 15 mg ацесулфам калиий на килограм (mg/kg) телесно теглож - в САЩ.
Въпреки допускането му на пазара в някои страни някои учени остават критични към решението да се обяви ацесулфам калий за безопасен, тъй като смятат, че данните за токсичността, докладвани до момента, са недостоверни.
Коментари