Според данните от американско проучване през последните 50 години хората са повишили консумацията на месо и мазнини с 3 процента, което ни доближава до хищниците в хранителната верига.
Изследването е обърнало внимание на начина, по който са се изменили хранителните навици на хората с течение на времето.
След като крайните резултати са били обобщени, специалистите са стигнали до заключението, че повишената консумация на месо може да доведе до потенциални неблагоприятни ефекти върху околната среда.
В проучването е било измерено човешкото трофично ниво – мястото ни в хранителната верига в 176 държави. Използвани са данни от 102 типа храни, описани от Администрацията по лекарствата и храните в САЩ.
Новината, че трофичното ниво на човека е скочило с 3% през последните 50 години беше оповестена от ръководителят на проучването Силвиан Бонхомиу.
Изследователите се опитват да изчислят трофично ниво, за да могат по-добре да разберат мястото ни в екосистемата, както и човешкото влияние на околната среда.
Голяма част от експертите смятат, че производството на месо има много по-голямо въздействия върху околната среда, отколкото производството на зеленчуци.
Повишената консумация на месо до известна степен се дължи на бързо развиващата се икономика в Китай и Индия. Смята се, че без Китай и Индия консумацията на месо за последните 50 години щеше да остане стабилна.
След нарастването на икономиките в двете страни хранителният режим на жителите там коренно се промени, като все повече в менюто си хората включват местен продукт.
Противоположно на тази тенденция данните от Великобритания сочат, че младите хора в страна са станали по-склонни да избягват месото, като всеки трети на възраст между 18-24 години е вегетарианец.
Коментирайки проучването, ученият Томас Кастнър заяви, че разликата от 3% може да изглежда малка, но при самото изчисляване ясно се вижда, че хората рязко са повишили консумацията на месо и храни на животинска основа.
Увеличаващата се консумация на месо може да доведе до сериозни екологични проблеми като изменение на климата, изчерпване на водата и полезните горива.
Коментари