Доцент-доктор Иван Киряков, който е директор на Добруджанския земеделски институт, заяви, че бобовите култури в страната са намалели 10 пъти за последните 10 години.
Според справката на Министерството на земеделието и храните за 2012 година общите площи на зрелия фасул са 15 414 декара, на лещата - 14 112 декара, на нахут - 10 000, на зелен фасул - 3 500 декара, а на градинския грах общите площи са около 3 400 декара.
Тези данни сочат, че фасулът, който сме консумирали през последните 10 години, е предимно внос.
Въпреки че справката за 2013 години все още не е готова, доцент Киряков предполага, че площите са намалели, като се има предвид посадъчния материал, който е продаван през годината.
Директорът на на Добруджанския земеделски институт припомня, че през 1989 г. общите площи на зрял фасул в България са били 390 000 декара.
Според доцент Киряков една от причините за този феноменален спад е липсата на АПК-та, които преди години са задължавали работните бригади да сеят определено количество фасул.
Друга причина за по-малките количества фасул е, че до известна степен той е рискува култура, тъй като през лятото, когато температурите са високи, се наблюдава увяхване на цветовете на бобовите зърна.
За трета причина Иван Киряков посочва механизацията при отглеждането на боба, която е непълна.
При повечето сортове, които се предлагат на пазара, трудът е ръчен, а дъмпинговите цени, на които се внася зрял фасул в България, пречат на нашенските култури да се пласират адекватно.
Доцент Киряков обяви още, че от 2015 година стопаните, които отглеждат грах, боб, нахут и леща ще получават 2% повече субсидии, като стимул за възраждането на тези култури.
През 2013 година ИАСАС изпита три сорта зрял фасул – 2 с бели и 1 с пъстри семена, които са подходящи за директна жътва.
До сега в научното звено към Селскостопанска академия са създадени и признати 19 сорта зрял фасул, 13 сорта леща, 4 сорта пролетен фуражен грах, 2 сорта нахут и 1 сорт пролетен фий.
Коментари