Болестта на Алцхаймер е необратим процес, причиняващ загуба на памет, промяна на възприятията, резки и драматични промени в настроението, нарушаване на речта. Тя засяга както стари, така и млади хора по целия свят. За да намалим риска от появата на тази коварна болест, е добре да приемаме следните храни:
Храни и напитки с богато съдържание на флавоноиди. Флавоноидите са в групата на антиоксидантите. Най-високо ниво на флавоноиди има в ябълки, боровинки и грейпфрути, аспержи, брюкселско зеле, зеле, чесън, къдраво зеле, лук, грах и спанак.
Проучване е установило, че колкото повече флавоноиди приема човек, толкова по-ниска е вероятността от развитие на деменция. Консумацията три пъти седмично плодови и зеленчукови сокове може да се намали наполовина рискът от появата на Алцхаймер.
Храни с богато съдържание на омега-3 мастни киселини. Доказано консумацията на мазни риби като сьомга и херинга - част от така наречената Средиземноморска диета, могат да намалят риска от болестта на Алцхаймер. Приемът им дори веднъж седмично може да забави когнитивния спад с 10%.
В мазните риби има високо съдържание на DHA, необходими за нормалното развитие на мозъка. С Омега-3 мастни киселини може да се сдобиете още чрез консумацията на орехи, зехтин и ленено семе.
Храни, съдържащи витамин Е и С
Броколи, череши, касис, зехтин, бадеми – всички те намаляват риска от появата на Алцхаймер. Храните, богати на витамин Е, имат способността да неутрализират свободните радикали.
Пиенето на чаша-две вино на ден пък намалява риска от болестта на Алцхаймер с цели 75 процента. От подправките за най-мощен антиоксидант се смята куркуминът в куркумата. Той има противовъзпалително действие и е антиамилоидно съединение
Интересен е факта, че в Индия честотата на Алцхаймер е по-ниска, отколкото в много западни страни. Предполага се, че това е благодарение на подправката къри, често използвана в индийската кухня. Доказано е, че хората, които консумират повече къри, имат по-висока производителност на мозъка.
Коментари