Растението котешки нокът идва от централните и южни части на Америка. Там от хиляди години се използва за лечение на различни заболявания, като тумори, проблеми с храносмилането, язва, артрит, ревматизъм.
Използваемата част от котешкия нокът са кората и корените на растението. Те се използват сушени и влизат в състава на редица капсули и таблетки. Използват се и под формата на чай или тинктури.
В народната медицина котешкият нокът се използва главно при рематоиден артрит и остеоартрит. Той е популярен имуностимулант. Ползотворните си свойства дължи на съдържащите се в него алкалоиди.
Именно противовъзпалителните свойства на растението го превръщат в ефективно средство при артрит. Той има способността да блокира производството на главният възпалителен фактор - простагландин в организма. Освен е се бори с него, той потушава и силната болка при остеоартрит и ревматоиден артрит.
Котешкият нокът се прилага при болести на дебелото черво и храносмилателната система. Освен това е подходящ за астматици, тъй като успокоява настъпващите пристъпи. Котешкия нокът успокоява сърдечния ритъм, поради което се прилага и при хипертония. Помага още при състояния на диария, главоболие, синузит. Освен всичко това се смята, че растението може да подобри плодовитостта при мъжете.
Изследвания относно свойствата на котешкия нокът в последните години сочат, че той може да се използва и при някои видове рак, тъй като спира пролиферацията на раковите клетки. Освен това подпомага възстановяването на увредените при химиотерапия клетки в тялото.
Запарка от котешки нокът се дава на пациенти, болни от рак. Тя се приготвя по следния начин: 2 с.л. нарязани корени се варят 20 минути в 800 мл вода. Сместа се прецежда и от нея се пият 2-3 чаши на ден преди всяко ядене.
Въпреки всички ползи, които носи котешкия нокът, той не се препоръчва за деца под 3 годишна възраст, бременни и кърмачки. Съдържащите се в него алкалоиди го правят забранен за хора с левкемия и автоимунни заболявания, както и такива, чакащи орган за трансплантация.
Коментари