Поничките са любимо сладко изкушение на малки и големи. Голямото разнообразие от тези десертчета ги прави подходящи както за бързо хапване, така и за една стабилна закуска. Има шоколадови понички, понички с карамел, такива с пръчици и какви ли не други, които лесно можете да закупите от всеки магазин наблизо.
Има една поничка обаче, която не всеки би могъл да си позволи, защото тя е много по-специална от всички, приготвяни някога. Става въпрос за най-скъпата поничка в света, която има доста висока стойност заради съставките, съдържащи се в нея. Този луксозен десерт, струващ 1000 паунда, е произведен във Великобритания и е дело на компанията Криспи Крийм /Krispy kreme/.
Според запознати за направата на луксозната поничка се използват няколко вида отбрани брашна, които пристигат по поръчка от Далечния Изток. Самата термична обработка на сладкиша също е специфична.
Тя е разделена на няколко фази, за да може да поничката да се запази хрупкава и в същото време да се намали съдържанието на вредни мазнини в нея. Общо три дни са нужни, за да добие най-скъпата поничка в света завършения си вид.
Пълнежът на забележителния десерт също е висококачествен. Той представлява малинова смес, наподобяваща желе, към която са добавени шампанско Дон Периньон - реколта 2002 и отбрано френско вино. За да стане сместа достатъчно гъста, трябва да престои определено време на точната температура. Но високата цена на десерта не се дължи само на пълнежа му.
Ще познаете най-скъпата поничка в света по неповторимата ѝ декорация. Десертът е украсен със свеж лотосов цвят, клонки бръшлян и изящни фигурки от бял белгийски шоколад, който е позлатен с 23-каратово злато. Цялата тази композиция е поръсена с ядливи диаманти и 500-годишен коняк.
Сигурно се питате какъв е поводът за създаването на изтънчения сладкиш? Поничката е приготвена в чест на британския национална седмица на поничките. Това приятно събитие се чества всяка година, като през тези седем дни се събират средства за британски дечица, които са в неравностойно положение и страдат от тежки заболявания.
Коментари