Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Еньовче при проблеми с щитовидната жлеза

Еньовче при проблеми с щитовидната жлеза

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k
Еньовче
Модерен сушилник за чинии и прибори Лукс
Страхотен аксесоар за вашата кухня:
Модерен сушилник за чинии и прибори Лукс
45.00 лв.

Еньовчето е едно от най-популярните растения у нас. То е красиво едногодишно или многогодишно тревисто растение от слабо популярното семейство Брошови.

По ръбчетата му има закривени четинки. Цъфти в зеленикаво бели или бели съцветия, с жълто венче от май до септември. Плодът му е кръгло гладко орехче.

Използваемата част от растението са стръковете и листата. Те се берат през септември и октомври. Веднъж изсушени, те могат да се използват до 3 години.

Лечебните си съставки еньовче дължи на съдържащите се в него латонния, глюкозид, танини, червено багрило, витамин С, асперулазид, сапонини, етерични масла и още много други. Най-лесно може да се снабдите с него, като го наберете. Търсете го най-вече в равнините и в ниските планински райони.

Една от най-важните жлези в човешкото тяло, е щитовидната. Тя отговаря за правилното функциониране на всеки един орган в тялото и най-вече - за обмяна на веществата.

Заболяванията и могат да доведат до редица неразположения и много сериозни проблеми. Все повече хора страдат от здравословни проблеми, причинени от определени разстройства на щитовидната жлеза.

Билка Еньовче

При проблеми с щитовидната жлезата, народната медицина предлага множество рецепти. Едни от най-ползотворните са с еньовче. Най-добре е билката да се използва в прясно състояние, а не изсушена.

Рецептата при проблеми с щитовидната жлеза е следната: 1 супена лъжица еньовче се залива с вряща вода. Прецежда се, охлажда се и с полученото се прави гаргара. Друг вариант е да се правят компреси преди всяко лягане.

От чая, с който се прави гаргарата, може да се прецеди течността. С остатъка от утаените частици също може да се направи компрес.

Друг вариант е комбинирането на еньовче и хвощ. От двете билки се взимат равни дози в прясно състояние. Измиват се и се стриват на каша с помощта на дървена точилка. Полученото се намазва върху памучна кърпа. Тя се налага върху шията преди лягане.

На следващия ден шията се измива с хладка вода. Компресите се правят през ден, около две седмици. След това се прави почивка, след което – отново две седмици компреси през ден.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest