Gotvach.bg»Статии»Кулинария»Да ядем ли нощем?

Да ядем ли нощем?

Жана Г.Жана Г.
Новак
1k
Нощно Хранене

Повече от тридесет години учените спорят по въпроса дали е вредно или не да се яде нощем.

Американци най-после разрешиха този спор, като установиха с помощта на експерименти, че храненето нощем е най-прекият път към затлъстяването.

Според науката излишните килца се трупат, когато човек изразходва по-малко енергия, отколкото получава.

Но се оказва, че има и други фактори. Учените от Центъра по биология на съня в Илинойс, САЩ, хранили две групи мишки.

Първо с обикновена храна, а след като мишките станали на 9 месеца (по човешки мерки това са 20 години), им давали храна, която се състояла от 60 процента мазнини.

Мишките много харесват мазничкото. Учените разделили гризачите на две групи – едната се хранела до пръсване денем, а другата – нощем.

Дебела Жена

Да отчетем обаче факта, че мишките спят през деня и са активни нощем.

След 6 седмици мишките, които се хранели нощем, т.е. в правилното за тях време, качили по 20 процента телесна маса, а тези, които се тъпчели през деня – по 48 процента.

Всяко живо същество притежава ритъм на денонощието. Той контролира всички системи: температурата на тялото, работата на сърцето, нивото на хормоните.

При нощното хранене храната попада в организма във време, когато хормонът лептин, който се грижи за регулирането на телесната маса, се колебае.

Връзката между денонощния ритъм и обмяната на веществата става на ниво гени.

Учените са открили, че мутацията на гена сlock – основния ген на биологическия часовник на човека – винаги води до нарушаване на обмяната на веществата и заради това до затлъстяване.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest