Едамамето, известно още като зелена соя, е младо незряло соево зърно, което е една от най-популярните азиатски храни. През последните години зелената соя навлиза и в европейската кухня заради своите полезни вкусови и хранителни качества.
Едамамето се превръща в една от най-използваните здравословни съставки в хранителните режими. Този екзотичен продукт е смятан за изключително подходящ при спазване на диета. Той може да се прилага в различни рецепти, като най-честото му приложение е в салати или като добавка към зелени салати. В следващите редове ще видите какви са ползите на едамамето и защо трябва да го ядете:
Едамамето предоставя редица ползи за организма, като главните от тях са:
- Действа превантивно срещу сърдечно-съдови заболявания. Едамамето понижава нивата на лошия холестерол, като същевременно снабдява организма с протеин. Понижените нива на лош холестерол понижават риска от сърдечно-съдови заболявания.
- Зелената соя спомага при депресивни състояния. Едамамето съдържа фолиева киселина, която доказано облекчава симптомите на депресия, като пречи на тялото да произвежда твърде много хомоцистеин.
- Едамамето спомага при репродуктивни проблеми. То доказано спомага на жените при забременяване, тъй като при затруднения с плодовитостта обикновено се препоръчват растителни източници на желязо. Такива са едамамето, тиквата, доматите и цвеклото.
- Зелената соя е полезна при отслабване, заради малкото количество калории в своя състав. Едамамето е идеалният здравословен продукт, тъй като е богат на протеини и беден на мазнини.
- Едамамето доставя редица ползи за организма заради своя състав. Той е източник на витамини и минерали, от които магнезий, фосфор, желязо, калций и др. Желязото се грижи за пренасянето и усвояването на кислород от клетките. Калцият поддържа костите и предотвратява съсирването, а магнезият участва в над 300 ензимни реакции в организма.
- Зелената соя доказано подобрява храносмилането. Това става благодарение на солидното количество фибри в състава на едамамето, които забързват процесите на храносмилане.
Коментари