За да се сварят добре омарите, те трябва да се пуснат в тенджера с вряща вода. Омарите се пускат с главата надолу. Водата трябва да кипне отново, огънят се намалява и тенджерата се покрива с капак.
Вари се, като се изчислява по следната схема: 10 минути на всеки 450 грама омар. Сварените омари стават червени. Изваждат се с щипки върху гевгир или решетка, за да изсъхнат.
За да се извади месото от сварените омари, се отчупват щипките. Със специални щипки за чупене на орехи се чупят големите щипки и се изважда месото. Главата се отстранява.
С кухненски ножици се разрязва тънката черупка от вътрешната страна на опашката. Месото от опашката внимателно се изважда като цяло парче. Месото на опашката се разрязва покрай външната дъга на дълбочина около половин сантиметър и се отстранява тъмната жилка.
От главата се отстранява твърдата част. С лъжичка се изгребва зеленият черен дроб на омара, известен сред кулинарите като томали. Ако омарите са женски, се изгребва и корайл – ценният хайвер, който в суров вид е тъмен на цвят.
След като се свари, той става червен. Томали и корайл могат да се консумират като самостоятелно ястие, могат да се използват в сосове или да се смесят с масло и с тях да се маже омарът преди печенето. Така става много по-вкусен, отколкото ако се намаже само с масло.
Сами може да си приготвите изискан специалитет с омари. Необходими са три омара с тегло по около килограм, две глави чесън, 100 грама масло, сол и млян черен пипер на вкус, зехтин.
Всеки омар се разрязва на две по дължина и половинките се запържват 4 минути с разреза надолу. Чесънът се обелва и се нарязва на ситно. Слага се в парче марля и сокът се изстисква върху разрезите на половинките.
Посолява се и се ръси с черен пипер. Половинките омар се нареждат в тава с разрезите нагоре. Пече се 7 минути на 240 градуса.
Поднасят се, като се заливат с разтопено масло и се поръсват с нарязан на ситно копър. Към всяка половинка омар се поднася и половинка лимон, който се изцежда върху готовото ястие.
Коментари