Сочното сладко месо на раците се харесва както на възрастните, така и на децата. Ордьоврите и ястията от раци са популярни в много национални кухни.
Най-вкусни са речните раци, уловени в ранните дни на есента. Тогава месото им е най-вкусно. При приготвянето на раците се спазват определени правила, за да се запази нежната структура и деликатния вкус на тези водни обитатели.
Има много рецепти за приготвяне на раци – те се варят във вода или прясно мляко, задушават се в бира, пържат се в масло, използват се за приготвянето на супи и суфлета.
Ако приготвяте прясно уловени раци, накиснете ги за един час в чиста вода, за да измиете по-лесно черупките им от тинята. След това се измиват с течаща вода и после се слагат във вода, в която има малко сметана – така месото става много по-вкусно.
Най-популярният начин за приготвяне на раци е варенето. В дълбока тенджера се кипват 2 литра вода, добавят се 50 грама копър, 1 супена лъжици черен пипер на зърна и 2 супени лъжици сол.
Водата ври още 3 минути, след което в нея се пускат измитите раци. След като кипне водата, раците се варят в нея 15 минути. Тенджерата се сваля от огъня, покрива се с капак и раците се оставят в нея още 10 минути.
Много вкусни са раците във винен сос. В тенджера се смесват 1 чаша бяло сухо вино и 1 чаша вода. Сместа кипва и се добавят 2 стръка копър и 2 стръка розмарин, 1 ситно нарязан морков и 1 ситно нарязана глава лук.
Пускат се 20 рака и се варят на среден огън 20 минути. Раците се изваждат, а сосът от варенето се прецежда и се смесва с 50 грама масло, 1 супена лъжица лимонов сок, черен пипер и сол на вкус. Сосът се загрява на слаб огън за 2 минути и с него се заливат раците.
Пържените раци също са много вкусни. В дълбок тиган се смесват 600 милилитра соев сос, 150 милилитра лютив сос се добавят 100 милилитра олио и 2 нарязани на ситно скилидки чесън. Сосът се загрява до кипване и в него се пускат 20 рака. Пържат се десетина минути, като се обръщат, за да се запържат от двете страни.
Коментари