Бобът е сред най-обичаните храни. Той има толкова много разновидности, че е почти невъзможно да изберем кой от тях е любимият ни. У нас все по-популярен е става един екзотичен сорт – боб адзуки. Негов отличителен белег е специфичната бяла чертичка.
Кралският боб адзуки идва от Изтока. Има наситен червен цвят. Бобчетата са малки, с отличителна бяла черта само от едната страна.
Този непознат у нас вид боб е популярен най-вече сред почитателите на здравословните храни и гурме готвачите. Осен това става все по-популярен сред кулинарните ентусиасти поради две причини.
На първо място се вари по-бързо от другите видове. Дребните и меки зърна и специфичен вкус пък го правят подходящ както за солени, така и за сладки ястия и изделия.
Именно вкусовите качества карат мнозина да наричат боба адзуки кралски боб. За това способства и червеният цвят – символ на почитание и власт.
Бобът адзуки е традиционна храна в Япония. Там се използва главно за направата на сладкиши. Той е основна съставка на сладоледите, а намачкан на паста, се превръща в неописуемо вкусен десерт. Най-често може да бъде открит под формата на брашно. Суров или сварен влиза в състава на всякакви салати, пюрета и други.
Бобът адзуки освен вкусен е и много полезен. В него има изключително малко мазнини, които са в комбинация с големи количества белтъчини. В една купичка от този боб има едва 100 калории и 1 г мазнини. Освен това няма холестерол или натрий, за сметка на 7 г протеини.
Белтъчните храни с високо съдържание на наситени мазнини, които увеличават риска от артериални заболявания, вече имат своята алтернатива – бобът адзуки. Поради това той е препоръчвана храна за хора с висок холестерол. Той подпомага сърдечното здраве и не затормозява стомаха като останалите видове боб, тъй като люспите му са по-деликатни.
Бобът адзуки е основен елемент за правилното макробиотично хранене. Той е богат на манган, калий, желязо, цинк, мед, както и витамините В1, В3, ниацин и фолиева киселина. Освен това минимална доза от този боб осигурява 25% от препоръчителния дневен прием на желязо.
Коментари