Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Великите готвачи: Нобу Мацухиса

Великите готвачи: Нобу Мацухиса

Набуюки Мацухиса

Набуюки Мацухиса или Нобу, както е по-известен, е световно известен готвач, който печели популярност благодарение на своята фюжън кухня, съчетаваща традиционни японски ястия с перуански и аржентински съставки.

Известният ресторантьор е роден през 1949 година в японския град Сайтама. Нобу е израснал в Япония, където работи като помощник-готвач в различни суши барове в Токио. След това той е поканен да работи в Лима, столицата на Перу. След класическата школа на японската кухня той се сблъсква с една нова култура и доста непознати съставки, които по-късно му помагат да създаде своя иновативен кулинарен стил.

След три години, прекарани в Перу, той продължава кариерата си в Буенос Айрес, а след това се връща в Япония. В крайна сметка се установява в Лос Анджелис, където през януари 1987 година открива първия си ресторант Matsuhisa.

Заведението става популярно почти веднага след отварянето му. Още същата година Нобу гордо се нарежда сред десетте най-добри готвачи в света според списанието Food&Wine. Неговите ястия, сред които паста с калмари в чеснов сос, пържена риба [треска], салата сашими и тигрови скариди печелят най-високите отличия за изобретателност и безупречно изпълнение.

През август 1994 година в партньорство с актьора Робърт де Ниро и ресторантьора Дрю Непорен Набуюки Мацухиса отваря ресторант в Ню Йорк - Tribeca. Обзаведен е в стила "японско село" от известния интериорен дизайнер Дейвид Рокуел. Интериорът е от изцяло естествени материали - дървени подове, стена от речни камъни и мебели от бреза.

Нобу Мацухиса

Ресторантът отново получава одобрението на критиката и кулинарната общност. За периода, в който е създадено, заведението се възприема като истински феномен, тъй като благодарение на него Ню Йорк се запознава с един по-нетрадиционен поглед към суши културата.

Нобу влага цялата си изобретателност и душа в приготвянето на малките оризови хапки. Майстор-готвачът пропуска важни съставки като сурова риба и уасаби, а на тяхно място добавя горчица, египетски подправки и чили. С този експериментален подход ресторантът Tribeca е класифициран като най-нетипичният японски ресторант.

Самият Нобу споделя, че готвенето е процес, който напомня музиката, изкуството и киното – планиране, подготовка и изпълнение. Разликата е, че в това, че ресторантьорският бизнес се съобразява изцяло с вкусовете на клиентите.

Мнозина близки хора на готвача смятат, че той разкрива твърде много тайни от своята кухня, но това съвсем не притеснява известният кулинар, защото той смята, че всеки може да копира рецепти, но никой не може да копира сърцето му.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest