Мискет

редакция:
Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
97516
Мискет

Мискет представлява винен сорт грозде, който се отглежда в България от много години. Тези лози се считат за местни, но се срещат и в няколко други страни. Вината, които Мискет дава, по правило са бели, пивки и висококачествени.

Известни са няколко вида Мискет, сред които много популярни са Мискет врачански и Червен Мискет.

Видове мискет

Мискет врачански се стопанисва предимно в северозападните предели на страната. Отглежда се още в Унгария, Украйна и Румъния. Наричан е Вражда мискет, Печски ароматен, Твърда тамянка и др. При него имаме голям петделен лист, който е широк и сравнително нарязан. Гроздът е средно голям с формата на конус, полусбит.

Зърната също са със среден размер. Те са овални, покрити с плътна кожица, която е еластична. Обагрена в зеленикава или жълтеникава. Месото е сочно, притежаващо силен мискетов вкус. От него се получават бели десертни вина, които се отличават със златисто обагряне. Захарите при Мискет врачански могат да достигнат до 24 °C. Отделни реколти са подходящи за добиване на висококачествени десертни вина.

Вино Мискет

Мискет врачански се причислява към групата на среднозреещите сортове. При него гроздоберът настъпва в началото месец септември. Този вид лози се характеризират с умерен растеж. Добивът на плод при Мискет врачански е среден. Отрицателна черта на мискет врачански е, че се поддава на мана и оидиум. Освен това лозите могат да не понесат едно евентуално засушаване или снижаване на температурите. Иначе гроздето на Мискет врачански почти не бива засегнато от сивото гниене.

Червеният Мискет се отглежда в различни краища на страната. Най-крупни масиви се срещат в Карловско, Варненско, а също и в Сунгуларската долина. Наричан е синя теменуга, ромащина, Търнова и турска ружица. Листът при червеният мискет е със среден размер, заоблен, петделен, покрит с власинки. Чепката също е със средна големина, с формата на конус, полусбита. Зърната са немного големи, обли, притежаващи средно дебела кожица.

Обагрени са в розово до виолетово. Месото на гроздето е сочно, имащо ненатрапчив мискетов вкус. Гроздето на този сорт се използва за директна консумация, а също и за направата на отбрани бели мискетови вина. Съдържанието на захари в плода може да достигне до 21 %. То се ползва в купажиране със сортове на Димят и Ризлинг.

Червеният Мискет спада към къснозреещите сортове. Най-успешно този сорт се развива на хълмисти терени, където почвите са проветриви. Гроздето е готово за обиране в края на септември. Лозите се характеризират с добра родовитост и среден добив. Червеният Мискет може да бъде чувствителен към сиво гниене. За сметка на това сортът не е много чувствителен към студено време.

Характеристика на мискет

И от двата вида Мискет се получават бели вина, имащи хармоничен и много приятен вкус. Ще ги познаете по бистрия им сламеножълт цвят. Мискетовият им аромат пък е повече от завладяващ. Както вече отбелязахме, вината от Мискет врачански са бели десертни.

Още след първото отпиване можем да доловим развит букет и хармоничен вкус. Уханието му ще ви потопи в незабравими цветисти нотки. Вината от Червения Мискет също са с деликатен и добре балансиран вкус.

Ароматът, който се носи от тях, е много фин и изискан, отличаващ се с плодови нотки. Консумацията и на двата вида е истинско удоволствие за всяко небце.

Поднасяне на Мискет

Храни за Мискет

Що се отнася до съда, в който да сервирате вината от Мискет, не се притеснявайте да извадите сервиза с универсалните чаши за бяло вино. Припомняме, че този вид чаша е подходяща както за отлежали, така и за млади вина. Тя има стройна структура и право, тънко столче.

Тази чаша плавно се разширява в долната си част и също толкова хармонично се свива в областта към столчето, както и в зоната към гърлото. При разливане на виното не се старайте да изпълвате целия съд, достатъчно е виното да заеме само половината от чашата.

Както знаем, при сервиране на качествено вино следва да бъдат поднесени апетитни кулинарни изкушения. С какво обаче да съчетаем гроздовите еликсири от Мискет? Според експертите те се комбинират най-успешно с леки пролетни салати, съдържащи домати, краставици, маруля, спанак, рукола, репички, зелен лук и чесън. Не е зле те да бъдат овкусени с някакъв сметанов сос. Рибата и морските дарове също хармонизират вкуса на Мискет.

Любителите на виното отбелязват, че сред предпочитаните ястия с морска храна са тези, които са приготвени на фурна или скара. Можете да се спрете на:

- Вкусен хек;

- Всички рецепти на бяла риба;

- Миди на тиган;

- Салата от калмари.

Ако сте сред любителите на млечните продукти, също ще имате с какво да комбинирате Мискет. На тези бели вина им подхождат сирена като Гауда, Чедър и Грюер.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес