Мускат отонел

Мускат отонел

Сред сортовете грозде мускатовите са много популярни заради високото съдържание на захар. Те са продуктивни и лесни за отглеждане.

Цяла група сортове, характерни с висока захарност и киселинност, с характерен аромат и тръпчива мускусна нотка, както и добри фитонцидни свойства носят названието мускат.

От родното си място в Централна Азия тази група сортове са се пренесли в много други страни и днес се отглеждат също във Франция, Италия, Испания и Крим.

От мускатовите сортове има такива, които са трапезни, както и такива, които са технически и се използват главно за производство на вино. На повечето ценители на тази напитка и най-вече на любителите на ракията, Мускат отонел е добре познато име. С него се назовава както сорт грозде, така и трапезно вино, а мускатовата ракия, произведена от сорта, е на първо място в предпочитанията.

Произход и история на гроздето Мускат отонел

Мускат отонел е бяло винено грозде, което принадлежи към семейство Мискетови от вида Vitis vinifera.

Този сорт поризвежда гама вина - от сухи, леки трапезни вина до по.богати форми с остатъчна захар. Битува виждане, че Мускат отонел е най-малко цененият член на семейство Мискетови, принадлежащо към ароматните сортове грозде.

Този сорт грозде е култивирано за първи път от Моро-Робер в Елзас през 1852 година. Смята се, че това грозде е хибрид между

Muscat de Saumur и Chasselas. През 19-ти век първо се разпространява в Западна Европа, а по-късно в източните и централните части. Наричат го най-бледата част от мускатовите сортове заради цвета, интензитета и вкуса.

Мускат отонел е ароматен сорт, но показва ниска киселинност и моментът на гроздобера е предизвикателство, защото трябва да се прибира малко недозряло, тъй като при по-продължително стоене на лозата дава небалансирано, отпуснато вино.

Региони на разпространение на Мускат отонел

Мускат отонел бяло грозде

Този сорт е известен с употребата си в десертни вина в Румъния, Крим, България, Молдова, Украйна, Казахстан, Туркменистан, Таджикистан, Узбекистан, Австрия, Сърбия и Хърватия, както и в Унгария и Елзас. Сортът има различни названия, но Мускат отонел е най-популярното и се е наложило.

Характеристика на гроздето Мускат отонел

Този сорт се характеризира с дребно и сладко, сочно зелено-жълто зърно, със силен приятен мирис на мискет.

Това е средно зреещ сорт, узрява около средата на септември. Малкото цилиндрично зърно се държи на къса дръжка. Когато узрее за консумация, захарното съдържание в него е около 24 процента, а лозите дават добра реколта - от 800 до 1200 килограма на декар.

Лозарство и производство на вино от Мускат отонел

Мускат отонел е по-устойчив сорт от всички други членове на мускатовото семейство, които са по- склонни към средиземноморсия климат. Докато този мускатов сорт оцелява в Швейцария, Австрия и Румъния, както и в най-много райони на Елзас, подобните с название мускат не могат да се развиват на такава географска ширина.

Мускат отонел е отглеждан в малки количества дори в Канада, където се използва за производство на сладки, а също и за сухи вина.

Самият процес на производство на вино започва с узряване и прибиране на гроздето пред септември. Суровината се замразява, а после се смачква, след което дръжките се премахват. Тези стъпки се извършват при температура под 12 °C.

Следващата стъпка е гроздето да се притисне, за да се избистри. След това то ферментира с регулиране на температурата.

Когато нивото на захарта достигне 10 грама на литър, ферментацията на студено се спира. На практика се извършва процес на стабилизиране.

Характеристики на виното Мускат отонел

Вино Мускат отонел

Виното, произведено от сорт Мускат отонел, се отличава с невероятния си аромат на портокалова кора, цвят от акация, теменужка и мискет. Вкусът му е деликатен и балансиран, с нотка на мед и екзотика.

На цвят виното е бледо, ароматът му е по-лек от силните гроздови вкусове на най-добрите мускатови вина от мускат блан. Мускат отонел се различава с жълто-златистите с бели оттенъци цветове и съблазнява обонянието с нотка на люляк, индийско орехче и бели цветя, съчетани с отлична минералност. Виното на вкус е приятно пикантно и със свежа киселинност.

Вината, произведени от сорта Мускат отонел, са много нежни и с необятен, но нетраен вкус. Класифицират се като сладки или средно сладки вина. Трудно се получава сухо вино, вкусът дори на бялото е отличен.

Поднасяне на вината Мускат отонел

Вината, произведени от мускат отонел се пият млади, тъй като тогава разгръщат най-добре своя чар. Много често при младите вина водещият аромат е този на плода, който напомня виолетка и индрише. Това означава, че е подчертан сортовият характер на виното. Самото вино има значителна плътност и умерена свежест, както и цветист характер. При избора на мускат ценителите препоръчват да се търсят предходни реколти.

Вината от грозде Мускат отонел се предлагат най-често като аперитив, но много добре могат да се съчетаят и със задушени ястия, с бели меса и аспержи.

Предложение за консумация на виното Мускат отонел има и в тандем с ястия от пикантната турска кухня, леки салати, пикантна индийска храна, млад кашкавал.

В Бургундия сервират виното със салата и предястие от запечено в шунка овче сирене.

В Германия и Австрия го поднасят с десерта. Шоколадовите мусове и боровинковите торти може да се опитат в компанията на това вино. То е подходящо и като придружител на сладкиш с лимон и мед, палачинки и крем карамел.

Ракията от Мускат отонел

Мускат отонел

Независимо, че вината от сорта Мускат отонел се нареждат в долния ценови клас, борбата за сорта е значителна и това се дължи на силата му, съсредоточена в ракиения дестилат, наред с десертните вина.

Мускатовата ракия е в топ класациите. От 9 на брой гроздови ракии, на които ЕС признава наименованията, 3 са от мускатов сорт. Известно е, че добър материал за вино, от което се дестилира ракия, се получава от грозде с по-ниска зрялост. В този смисъл Мускат отонел е отличен избор.

Когато е за ракия, добре е Мускат отонел да се бере зелен, с 16-17 процента зрялост, докато за вина трябва зрелостта да бъде поне 27 процента, както и повече.

в България излиза готов на 56 градуса. Разрежда се с омекотена вода да стигне до 42 градуса и се затвъря в бъчви, където престоява 6 месеца. Накрая се оформя купажът и ракията се бутилира. Ароматните сортове гразди са най-благодатни за качествена ракия и в това отоншение мускатът е водещ. Знаят го навсякъде по света и използват сорта за ракия.

Нужно е да се отбележи в този смисъл, че Мускат отонел е смятан за благодатен за ракия и в далечни култури. Едни от най-високо ценените дестилати в Латинска Америка са Писко. Въпреки че носи името на град в Перу, смята се, че родината на питието е Чили. Тази перуанска ракия е носител на много международни награди. В латинска Америка я пият с прясно яйце със захар, правят коктейли с лимонов сок, но я харесват и в чист вид, както пием ракия у нас.

В България Мускат отонел е сортът, от който се прави прочутата Карнобатска мускатова, една от предпочитаните и харесвани марки ракия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес