България традиционно е позната като производител на червени вина от червени сортове грозде. Това не означава, че белите вина са пренебрегвани. Самобитни сортове, като всички от семейство Мускатови, възвръщат своята популярност, макар че е пресилено да се каже, че представителите на това семейство са с местен произход.
За семейството на мускатовите сортове със сигурност може да се каже обаче, че са една от най-древните бели винени фамилии и са представени от Дребнозърнестият бял мускат, Александрийският, Хамбургският, който е червен сорт, и Мускат Отонел. Общата характеристика на всички представители е специфичният аромат и вкус на грозде. Лозите на Мускатовото семейство обичат топлия климат, а цветовете са представени във вариации от зеленикави до почти кафяви.
От това забележително винено семейство могат да се получат сухи, полусухи, сладки, пенливи и десертни вина, тоест всякакви винени варианти. Вината са нискокиселинни, консумират се млади и свежи. Белите сухи вина са с високо качество, а интензивният им аромат напомня този на виолетките и индришето.
Най-елегантният представител на семейство Мускатови е Дребнозърнестият мускат, познат с много имена, но най-често като Мускат Блан а Пети Грейн.
Тамянка е местното му име в България, Северна Македония и Сърбия. Това обаче не го прави истински местен сорт. Тамянката има чужд произход, но е отлично натурализиран сорт, който така добре се е аклиматизирал на наша почва, че е придобил статут на местен.
Можем лесно да открием мястото, откъдето е тръгнал сортът, но трябва да отдадем нужното и на историческите извори, които го определят като много стар, един от първите сортове грозде, от които хората в дълбока древност започнали да произвеждат вина.
Историята и етимилогия на сорта Тамянка
Тамянка е винен сорт грозде, което води произхода си от Близкия изток - Сирия, Ирак, Египет, Иран. Като най-стар и елегантен мускат, това грозде бързо се разпространило из Средиземноморието.
За етимологията на думата мускат може да се кажат някои интересни неща. Мускат е името на столицата на Оман и за тази дума, дала названието на сорта, има различни теории. Една от тях твърди, че названието идва от латински, от мускус, заради аромата на виното. Друга теория гласи, че идва от староперсийски и се превежда като силно ароматизиран.
На български името идва от думата тамян, а това е ароматната смола, която се стича от кората на дървета от семейство Босвелия и се използва в църковните ритуали, медицината и козметиката. Тези дървета се намират в Оман, на юг от столицата Мускат, а тамянът е много познат заради църковната му употреба. Така той е заместил думата мускат, като е дал и името на сорта Тамянка.
Името Мускат Блан а Пети Грейн обозначава бяло винено грозде с приет произход от Гърция и името му идва от характерния малък размер на зрънцата и стегнатите гроздове. Технически това е бял винен сорт, но има щамове на лози, които произвеждат розови или червеникаво - кафяви зърна. Една и съща лоза може да произведе една година плодове с един цвят, а следващата - с друг. Такива щамове са разпространени в Австралия и Южна Африка.
В Гърция сортът се отглежда на остров Самос и близо до Патра в Пелопонес. На Самос произвеждат ароматни сухи бели вина от него. Тези с високо качество се отглеждат на надморска височина от 500 до 1000 метра.
В Италия, Франция и Испания сортът е сред най-отглежданите, като е основен за района на Кастилия в Испания, в Италия е основен компонент на вината Асти, във Франция е най-популярен сорт в провинция Елзас.
Основни характеристики на сорт Тамянка
Изследванията върху сорт Тамянка, правени в България, показват, че този сорт е способен да събере най-силни аромати, ако климатът е топъл, а разликата в температурите сутрин и вечер варира в широки граници. Той обича и високата влажност. Поради това сортът Тамянка, отглеждан в Северна България, се отличава със своята особено подчертана свежест и финес. Основните лозови масиви обаче се намират в Южна България.
Лозовият масив на сорт Тамянка се характеризира със средно големи, петделни листа, които са средно нарязани с набръчкана като мрежа повърхност, а от долната страна листата са слабо четинести. Петурата е обърната нагоре.
Самият грозд е оформен от дребни зърна, но по размер е средно голям, варира от 120 до 160 грама. По форма е цилиндричен, напомня леко конус и като стегнатост е полусбит до сбит.
Зърната са дребни до средни по размер и имат форма на сфера. Те са обвити със стегната дебела кожица. Цветът на кожицата е ръждивожълт до златножълт и има лек загар и дребни черни точки. Месестата част е много сочна, има силен и хармоничен вкус, с привкус на тамян.
Масивите от лози сорт Тамянка обичат леките хумусно-карбонатни, песъчливо-глинести или чакълени почви, които са разположени на проветриви хълмове и са огрявани добре от слънцето.
Този сорт има нисък до среден добив. Тамянка се нуждае от много ръчни грижи и дава най-добрите вина при ниски добиви. Най-добри сухи вина от сорта идват от хълмове с южно изложение, с лека и богата почва. Льосът по поречието на Дунав е особено благодатно място и идеален тероар за сухо бяло вино от сорт Тамянка.
Гроздето от сорт Тамянка натрупва много захари, а киселинността му е 6-8 грама на кубичен дециметър. То стафидира и този факт, както и натрупването на висока захарност, го правят много подходящо за полусухи и сладки вина с високо качество. Те са тъмнозлатисти на цвят, с плътно тяло и фин аромат на мискет и тамян. Това е сорт за класически десертни вина. В Италия това са добре познатите Асти Спуманте, в Крим - Ливадия, Гурзуф и Кастел.
Характеристика и представители на вината от сорт Тамянка
Вината от Сорт Тамянка се характеризират със силен аромат. Те ухаят на лайм, грозде и цветя и са по-елегантни от другите членове на мускатовото семейство.
Много харесвани и популярни у нас са вината с лек аромат на роза. Отделните предложения ухаят на червена, жълта роза, някои имат типичен гюлов аромат. Усещат се вкусове на роза и грозде, някои имат лек горчив привкус или повей на градински цветя. Повечето са с леко тяло, отлично балансирани, с ниска свежест. Отлежават до 2-3 години.
Много винопроизводители заложиха на този сорт в последните години и го промотират като типично български сорт грозде за бели вина. Всъщност е разпространен под различни имена във всички страни, в които лозарството и винопроизводството са добре развити, тъй като нито една нация, която почита виното и го произвежда не може да създаде своя добра колекция без този сорт.
Храни, с които се поднася бяло вино Тамянка
Повечето вина от този сорт са подходящи за леки и непикантни ястия. Може да се поднасят със:
- суши;
- рибни ястия
- бели меса
- плодови салати.
Някои от вината са чудесен тандем за морските дарове и свежи десерти, за вегетариански ястия и предястия. Вървят добре с чийзкейк или със специалитетите на азиатската кухня.
Повечето вина са и прекрасна възможност за доставяне на наслада с чаша леко питие на морския бряг или на верандата в лятната семейна къща.
Коментари