Темпранийо /Tempranillo/ представлява стар червен сорт грозде, който дава висококачествени вина. Най-много масиви с този сорт се срещат в известния винарски район Риоха, намиращ се в Испания. Освен там темпранийо се отглежда още в Италия, Португалия, САЩ, ЮАР, Австралия, Мароко, Мексико, Аржентина, Уругвай, Доминиканската република, Чили и др. Темпранийо се среща и с други имена. Наричан е Ojo de liebre, Aragonez, Cencibel, Tempranillo de la Rioja, Aragones, Tinto Madrid, Tinta Montereiro и др.
Темпранийо се отличава със своя тъмнозелен, обширен, петделен, дълбоко нарязан лист. Долната му част е покрита с мъх, а при горната се образува мрежичка. През есенните месеци обагрянето му става по-наситено. Гроздът на този сорт е среден до голям, конусовиден, сбит. Зърната могат да бъдат малки или средно големи. Те са сферични, но могат да бъдат и сплескани заради гъстото им разположение едно спрямо друго.
Снабдени са със синя или тъмносиня ципа, която не е особено дебела. Месестата част е водниста и приятна на вкус. От плодовете се добиват приятни червени вина. Понякога на гроздето му е трудно да натрупа достатъчно захари и по тази причина се купажира с гарнача /гренаш/ и масуела /каринян/, където обаче по-голямо е количеството на темпранийо. В Португалия реколтата се ползва за направата на купажните вина Порто. Плодовете служат и за производство на гроздов сок.
Темпранийо е сорт, който предпочита да бъде отглеждан нависоко. Той предпочита умерените температури и светлината. Успешно се развива при наличие на глинести и варовикови почви. Той се причислява към ранно зреещите сортове. Лозите се характеризират с умерени и регулярни добиви. Отрицателна черта на сорта е, че е много уязвим към различни болести. Повлиян е от сивото гниене и от ниските температури.
История на темпранийо
Темпранийо се явява много стар сорт, който произхожда от винарския района Риоха, където и до днес бива широко отглеждан. Името му произлиза от испанската дума temprano, която означава рано. Както сами се досещате, лозите са наречени така поради факта, че плодът им започва да зрее сравнително рано.
Мнозина смятат, че този сорт може да има връзка с пино ноар. Една стара легенда гласи, че цистерциански монаси оставили този сорт в няколко манастира, намиращи се в пределите на Риоха, и след това се появил темпранийо. Според направените изследвания обаче няма генетична връзка между двата сорта.
Независимо че не е съвсем ясно как точно се е появил сортът, друг факт относно него е повече от сигурен - темпранийо бързо се разпространява на много места по света. Предполага се, че през седемнадесетото столетие той бива пренесен в Америка от испанските завоеватели. Въпреки своята нестабилност до двадесети век той вече се отглежда в редица държави.
Характеристики на темпранийо
Гроздовите еликсири от темпранийо се характеризират с дълбок, завладяващ червен цвят. Младите представители на този вид вино освен с плътното си обагряне впечатляват и с плодови нотки, напомнящи на дребни плодове като касис, ягода, боровинка, малина и черница.
Това обаче съвсем не означава, че отлежалите вина нямат с какво да възхитят потребителите. Напротив! Отлежаването се отразява чудесно на вината от темпранийо и те дообогатяват характеристиката си с ухание на какао, слива, тютюн и пушек.
Въобще можем да заключим, че с времето виното от този сорт се превръща в същински благородник, който ще ви направи впечатление със своите землисти и смолисти тонове.
Поднасяне на темпранийо
Присъствието на темпранийо на вашата трапеза и заслужава нужното внимание. Преди поднасяне виното трябва да бъде съвсем леко охладено до 17-18 градуса в случай, че е по-плътно и старо. Ако пък гроздовият еликсир, който възнамерявате да представите, е скоро бутилиран, можете да го охладите до 14-16 градуса.
Охлаждането е важно, тъй като с негова помощ напитката ще може да се представи в най-положителната си светлина. Младото вино, можете да поднесете в средата на вечерта, а ако разполагате с добре отлежало питие, можете да изчакате, докато се поднесат по-свежите и леки алкохолни питиета.
При сервиране избираме чаша със столче, която да е изработена от гладко стъкло, без наличие на гравюри. Висококачественото вино изисква и също толкова представително мезе. По традиция червените вина се съчетават отлично с дивеч. Можете да се спрете на ястия като Желирана яребица, Желирани пъдпъдъци, Задушен фазан, както и на Сърнешко печено.
Разбира се, ако няма как да си набавите дивеч, можете да си послужите с ястия от телешко, свинско, говеждо и агнешко. Пилешкото и пуешкото месо също са добро решение. Подходящо мезе към червеното вино са и различните сушеници, луканки, филета и суджуци.
Ако не сте сред любителите на месните изкушения, можете да съчетаете вината от темпранийо и с някакъв вид сирене. В конкретния случай подходящи са Чедър, Синьо сирене и Камембер. Веганите могат да пийват червеното вино заедно с Пикантно тофу. Уханният гроздов еликсир е подходящ за комбиниране и с ястия от гъби. Пригответе Макарони с гъби, Пълнени гъбки или Гъби с домати.
Коментари