Знаете как ябълката потъмнява, след като е срязана – макар и потъмняла, ябълката е напълно годна за консумация, но вече не изглежда толкова апетитно и не посягаме към нея. Специалистите са намерили начин плодът да си остава със същия цвят и след допир с кислорода.
При това твърдят, че за новото откритие не са използвани никакви химикали. Учени от канадска биотехнологична компания Okanagan Speciality Fruits създали новия сорт ябълка като са приложили биотехнология, но не са използвали чужди гени.
Специалистите обясняват това, което са направили по много лесен начин – те сравняват генетичния състав на ябълката с железопътна линия. Твърдят, че това, което са направили е да сменят една релса с друга, но на една и съща писта.
Първите ябълки, които са подобрени, са сортовете Arctic Golden и Arctic Granny. Тези плодове все още не са на пазара, но надеждите са всички желаещи да могат да ги закупуват още през 2015 година. Поне това обещава Нийл Картър президент на канадската биотехнологична компания Okanagan Speciality Fruits.
Учените се надяват новото им откритие да донесе полза – смята се, че благодарение на новите сортове ябълки, производителите ще имат значително по-малка загуба на плодове, а печалбите съответно ще се увеличат.
Канадската компания всъщност е партньор на правителствените служби, които отговарят за селското стопанство и хранителната промишленост в Канада.
Общата им цел е да подобрят различни сортове плодове – череши, круши, нектарини, праскови, кайсии и др. По този начин те ще станат устойчиви на различни болести.
Всъщност биотехнологиите, които предотвратяват покафеняването на ябълките, не са първите, с които фирмата се заема и разработва. Още през 1999 година канадските специалисти са правили подобрения на папая сорт Rainbow.
Целта тогава е била учените да успеят да се справят с определени типове вируси, което всъщност е спасило и произвеждането на този вид плод в Хавай.
Друг плод е имунизиран срещу вируса на шарка и е одобрен за засаждане още през 2004 година – става дума за сливата Honeysweet. Специалистите са категорични, че новият вид ябълки ще могат да се произвеждат и на север и на юг.
Коментари