Сензо /Cinsault/ представлява десертен сорт грозде, който влиза във винопроизводството. Корените му трябва да се търсят във Франция. Освен там се отглежда широко в Русия и други лозарски страни. Познат е и у нас.
Сензо може да се разпознае по отличителните му характеристики. Този сорт притежава средни, заоблени листа, обагрени в зелено. Те са петделни и покрити с едва забележим мъх. Петурата при Сензо е мрежеста и набръчкана. Зъбците са дребни, триъгълни. Дръжката е гладка, сравнително дълга, обагрена в светлозелено. При този сорт е характерно през есенните месеци листата да сменят боята си и да стават червеникави.
Цветът при Сензо е двуполов. Чепката пък със средна големина, отличаваща се с формата на цилиндър или конус. Тя е по-скоро рехава, полусбита. Снабдена е със средно дълга дръжка, вдървесинена в началото. Зърната при този сорт грозде са едри, имащи яйцевидна форма, покрити с налеп. Обагрени са в синьочервено.
Месестата част е водниста, леко хрупкава, с приятен сладък, балансиран вкус. Оставя особен привкус. Тя е покрита от тънка, еластична люспа. От плодовете на лозите се добива червено вино. Гроздовете са подходящи и за директна консумация. Ако лозите на Сензо виреят в подходяща за сорта почва, добитото притежава забележителна характеристика.
Сензо се причислява към сортовете, които са средно зреещи. При него беритбата настъпва през първата половина на септември. Той вирее най-сполучливо на хълмисти терени, които притежават леки, свежи и топли почви. При него се наблюдава силен растеж, усилена родовитост и сравнително голям добив.
Сензо се предпочита от лозарите, тъй като не се подава лесно на засушаване. Не се влияе и от застудяване. Негова слабост остава гниенето, от което не може да се избави. За него проблемна може да се окаже дъждовната есен, когато бива нападнат не само от гниене, но и от оидиум. Има съвместимост с познатите сред родните специалисти лозови подложки.
История на Сензо
Както вече установихме, родината на Сензо е Франция. Предполага се, че той е древен сорт, чиито корени трябва да се търсят в южните предели на страната. Не е изключено обаче сортът да е пренесен от търговци от Източното Средиземноморие. Едно все пак е сигурно - Сензо бързо успява да се разпространи и на много други места. Виното се отглежда в Алжир, където вирее добре заради способността си да устоява на засушаванията.
Лозите са успели да достигнат и до Австралия, където сортът се нарича Black Prince и Oeillade. Сортът е разпространен още в Италия, САЩ, Мароко, Южна Африка. В някои от страните се смесва с други сортове при производство на купажни вина. Сензо се среща и в България. И ако някога той можеше да се види основно във Врачанско, днес се отглежда и на други места. Въпреки това количеството на масивите все още е твърде малко.
Характеристика на Сензо
Вината, получени от Сензо, се отличават с червен цвят. Понякога те могат да са по-скоро розовеещи или дори оранжевеещи. Ако виното е качествено, то притежава приятен мирис, а текстурата им направо гали небцето. Напитката ухае толкова сладко, колкото се усеща и при отпиване. Долавят се нежни плодови аромати, напомнящи на дребни плодчета като ягоди, малини, череши.
Не е изключено да присъстват какаови нотки. Този тип гроздови еликсири не са особено богати на танини, но въпреки това консумацията им представлява голямо удоволствие и то особено ако се приемат заедно с подходяща храна. При отпиване от виното, първото нещо, което ще усетите, е кадифеният му чар. Мек, свеж и сладък Сензо ще ви завладее, още след първата глътка.
Поднасяне на Сензо
Преди поднасяне Сензо трябва да се охлади. Добре е температурата му да е между 15 и 17 градуса. Виното трябва да се разлее в подходяща чаша. Съветваме ви да се спрете класическата чаша за червено вино. Тя е изработена от стъкло и притежава изящно право, цилиндрично столче. Обемът на този съд не е голям, но все пак е достатъчен, за да подчертае най-забележителните качества на виното.
Класическата чаша за червено вино има деликатна форма, с много плавни и едва забележими извивки. Тя се разширява в долната си част, а в областта към столчето, както и към гърлото става по-тясна. Благодарения на нея се усещат едновременно таниновите нотки и киселият вкус на виното. Тя е подходяща за всички непретенциозни червени вина.
Сензо може да се комбинира с различни храни. Компания могат да му правят блюда от птиче месо като Пуешко месо с кедрови ядки, Шишчета с пуешко и джинджифил, Пиле в зелен бадемов сос, Буше с пиле и гъби и Патица магре. Разбира се, можете да заложите и на вкусотии от по-хранителни меса. На виното му отиват много блюда като Телешки стек с лучени кръгчета и сос Терияки, Телешки шишчета с фъстъчен сос и Печено говеждо.
В случаи че сте сред любителите на безмесните ястия, можете да комбинира виното с различни сирена. На помощ могат да ви се притекат Рокфор, Горгонзола и Стилтън. Свежите салати също са добър вариант. Заложете на Салата с патладжани и сметана, Салата от картофи и сушени чушки или Шарена гръцка салата и със сигурност ще се радвате на апетитни и хармонични резултати.
Коментари