Ятрофа куркас /Jatropha curcas/ представлява цъфтящо отровно растение от семейство Млечкови /Euphorbiaceae/, към което спадат и значими стопански видове като рицина /Ricinus communis/ например. Ятрофа куркас е почетен член на род Ятрофа /Jatropha/, който събира към 170 вида храсти и дървета.
Ятрофа куркас се среща още с имената Barbados nut, purging nut, physic nut и JCL. Тя произлиза от Централна Америка. Може да се види в Мексико и някои други места по света със субтропичен и тропичен климат. Растението представлява храст или дребно дръвче, високо до 6 метра. То е полу-вечнозелено и издържа на сух климат. Това означава, че може да бъде отглеждано в пустинята.
Ятрофа куркас има наситенозелени, заострени листа, които имат сърцевидна форма. Те са дълги между 6-35 сантиметра и широки между 6 и 30 сантиметра. Цветовете на ятрофа куркас са мъжки и женски. Те могат да са обагрени в червени или оранжеви багри. Плодчетата представляват нещо като капсула. Те наподобяват зелен орех. Дълги са от 2.5 до 4 сантиметра. Плодовете на ятрофа куркас стават готови за бране през късната есен или през зимните месеци. Те се разпукват и вътре могат да се видят 2 или 3 големи семки.
Въпросните семена имат в състава си около 30-40 процента масла. Те са годни за употреба, когато капсулата на растението започне да става жълтеникава. Семената на ятрофа куркас са особено ценени в наши дни, тъй като се употребяват в направата на биодизел. Това става причина пред последните седем години количеството на насажденията с този вид растение сериозно да се е увеличило. Растението е предпочитано в добиването на биодизел, тъй като е способно да вирее и на бедни почви.
Състав на ятрофа куркас
В семената на ятрофа куркас са намерени множество химични съединения като наситени и ненаситени мастни киселини. В съдържанието на семената има още захароза, рафиноза, стахиоза, глюкоза, фруктоза и протеини. В маслото от семената са открити олеинова киселина и линолова киселина, курказин, курцин, арахидонова киселина, миристинова киселина, палмитинова киселина и стеаринова киселина.
Отглеждане на ятрофа куркас
Ятрофа куркас е лесна за отглежда на места с тропичен и субтропичен климат. Тя се размножава чрез семена или посредством резници. Ползването на семена обикновено не дава много бързи резултати, ето защо се предпочитат резниците.
Те могат да се посадят на почти всякакви терени, включително солени почви. Доскоро се смяташе, че каменистите терени също не са проблем, но според скорошните изследвания способността на растението да се развива в такъв район не е толкова голяма.
Ето защо специалистите препоръчват леки и хранителни почви. Ятрофа куркас обича топлото време и слънчевата светлина. Сполучливо вирее на температура от около 30 градуса, но приема и по-високи температури. Не се нуждае от обилни поливания. Дори и да не бъде поливана известно време, може да оцелее, тъй като разполага с развита коренова система, която може да стигне до вода, намираща се надълбоко.
Все пак при големи горещини се препоръчва пулвезиране на листата. Торене може да се извърша на 2-3 пъти в годината. Употребата на пестициди не е необходима поради фунгицидните свойства на ятрофа куркас. Растението не започва да дава добра реколта веднага. Обикновено е нужно да минат поне 2-3 години, докато това се случи.
Ползи от ятрофа куркас
Ятрофа куркас е растение, което се цени не само в производството на биодизел, но и в медицината. Различните части на растението се употребяват при приготвянето на различни препарати.
Смята се, че листата на ятрофа куркас могат да помогнат при краста и при ревматизъм. Употребяват се още и при някои туморни образувания. Сокът от листата пък се употребява при ужилване от оса или пчела.
В Индия ползват листата, за да прогонят досадни насекоми от домашните животни. Листата могат и при мускулни болки. Чай от листа се е давал за снемане на висока температура. Има данни, че се е прилагал и при болести като жълтеница и гонорея.
Семената са се препоръчвали против запек и като очистително средство. Те са употребявали и за предизвикване на повръщане. Няколко семена могат да се сложат и в помещение, където има вредители като плъхове и мишки, за да прогонят гризачите.
Маслото от семената на ятрофа куркас също помага при кожни проблеми и ухапвания от насекоми. То действа антибактериално и сгряващо.
Чай от кората на дървото се е давала на хора с ревматизъм и проказа. Корените на ятрофа куркас се прилагат в някои култури против зъбобол, тения и краста.
Въобще различните народи са употребявали ятрофа куркас при какви ли не оплаквания, включително язва на стомаха, треска, тетанус, оплешивяване, кожни възпаления, повърхностни изгаряния, диария, воднянка.
Корените на растението не са по-малко важни. Те участват в състава на противоотрова, която се използва при ухапване от змия.
Вреди от ятрофа куркас
Както споменахме още в началото, ятрофа куркас е отровно растение и по тази причина с дървото трябва да се борави внимателно. Задължително е при всеки досег до този вид ръцете да се мият. Растението също така не бива да се употребява без знанието на компетентно лице.
Коментари