Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Новини»Храните ни на 65 процента са внос от чужбина

Храните ни на 65 процента са внос от чужбина

Антония Р.Антония Р.
Джедай
1k1
Пазар
Метален сушилник за съдове на два етажа
Практичен аксесоар за вашия дом:
Метален сушилник за съдове на два етажа
59.00 лв.

Храните, които българите си купуват и консумират, са 65 процента чуждестранно производство. Прогнозите са, че следващата година българските продукти на пазара ще са едва 20 процента.

Според Димитър Зоров – председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България, родното производство е пред пълно унищожаване. По негови думи пред Агенция Фокус в съседна Румъния има по-добре разработена политика, която защитава местните производители.

Румънците предприеха и други антикризисни мерки – намалиха от 24 на 9% ДДС-то на хранителните продукти. Това допълнително ще стимулира покупателната способност – коментира Зоров пред Фокус.

Експертът казва още, че при европейските продукти, които се внасят у нас, съществува практика за различно наименование и етикиране. Това най-често се случва при полуфабрикати, които се наименуват като кашкавал, предвидени за руския пазар преди да бъде наложено ембрагото.

Опитите да се компенсират млекопреработвателите в България са неуспешни, тъй като при искането за допълнително подпомагане на производителите, от Европа отговаряли, че криза с млякото в нашата страна няма.

Храни

Социологическо проучване, проведено преди няколко седмици, показа от друга страна, че 94% от българите предпочитат да консумират храни родното производство. Голяма част от хората у нас смятат също, че правителството повече трябва да подкрепя българските производители.

В анкетите на TNS Opinion 81% от допитаните са споделили, че се интересуват от местоположението на цеха, от който се е появил продуктът, а 71% предпочитат продуктите, произведени в същата локация, като тяхната.

За 61% от анкетираните производството на месо, месни продукти и кайма в техния район не е достатъчно. За 89% от допитаните местните и централни власти трябва да положат повече усилия, за да се произвеждат повече местни храни.

Необходимо е изграждането на повече фермерски пазари и хранителни кооперативи, от които клиентите да си купуват качествена храна.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest