Кориандърът, освен че придава неустоим вкус на ястията, които приготвяме, е и източник на ценни витамини.
В една щипка от полезната подправка, или с други думи четири грама, се съдържат 2 процента от нужния ни за деня витамин С и 5 процента от необходимия витамин А.
В същото време това количество съдържа едва 1 калория, 0 грама мазнини, 0 грама въглехидрати, 0 грама протеини.
В листата на кориандъра се съдържа и витамин К, който помага за разтварянето на мазнините и помага за кръвосъсирването.
Други полезни вещества, които съдържа ароматната подправка, са фолиева киселина, калий, манган и холин. В кориандъра могат още да се намерят антиоксиданти като бета-каротин, бета-криптоксантин, лутеин и зеаксантин.
Маслото, което се извлича от подправката, има силен антиоксидантен ефект и спомага до голяма степен за потискане на окислителните процеси, които настъпват в организма на човек.
Друга полезна функция на кориандъра е, че веднъж прибавен към друга вече приготвена храна, той забавя нейното разваляне. Листата на растението имат и антибактериален ефект срещу салмонела.
С това полезните функции на кориандъра не свършват. Скорошни изследвания са показали, че подправката спира натрупването на олово в организма.
Експертите смятат, че медикаменти, направени на основата му, могат да се ползват за борба с токсичността, причинена от олово и други тежки метали.
Благодарение на тези си свойства кориандърът е обект на изучаване от страна на учените като начин за естествено пречистване на водата. Поради същата причина растението е намерило място в напитки за детоксикация.
Повечето полезни витамини и вещества на кориандъра се съдържат в листата и затова те трябва внимателно да се отделят от стъблата му.
Важно е да се знае, че когато свежите листа се нарязват, това трябва да става с остър нож, защото в противен случай кориандърът ще загуби част от вкусовите си качества.
Коментари