Истории и легенди разказват как е възникнала традицията да се пие кафе. Основните версии са две – мюсюлманска и христианска.
Според древна арабска легенда прочутият лечител шейх Омар бил посетен от райска птица. Тя пеела прекрасни песни и там, където кацала, се появявали невиждани цветове и плодове.
Шейхът решил да разбере каква е тайната на това растение и направил отвара от семената на дървото. Пил я няколко дни и усетил, че настроението му било превъзходно всеки ден, а работоспособността му се утроила.
Той започнал да използва плодовете на растението за отвари, които помагали срещу главоболие. Когато добавял стрити зърна, вкусът и ароматът на отварата ставали невероятни и точно те направили прочута напитката на Омар.
Християните в Етиопия твърдят, че точно техните монаси са открили кафето. Те живеели в манастири в западната част на страната, в местността Каффа.
Един от монасите забелязал, че козите, които похапват от неизвестно за хората растение, стават много активни и почти танцуват. Монахът опитал плодовете и усетил, че се разсънва.
Той веднага споделил откритието си с братята от манастира и всички започнали да дъвчат плодовете. Веднъж един от тях извадил изгоряла клонка от огъня и опитал печените плодове.
Ефектът бил още по-голям. Така монасите се сетили да пекат зърната, да ги смилат и да приготвят горчива напитка.
Те я нарекли Кафа, което на арабски означава силен, решителен. Тъй като най-голяма популярност кафето придобило, след като започнали да го приготвят в Йемен, то е известно и с името „Дъщерята на Йемен”.
Коментари